Peking 1. júna (TASR) - Čínski archeológovia objavili veľkolepú starovekú hrobku v severozápadnej provincii Šan-si z obdobia tzv. západnej dynastie Čou (11. storočie - 771 pred n.l.), informuje oficiálna tlačová agentúra Sinchua na základe vyhlásenia archeológov.
Hrobka je svojimi artefaktmi najbohatšia, aká sa kedy v Číne našla z tohto obdobia, hovorí Lej Sing-šan, profesor z Pekinskej univerzity, ktorý sa podieľal na výskumoch v mieste stredovekého chrámu Čou-kung z dynastie Tchang (618-906).
Miesto posledného odpočinku môže patriť príslušníkovi vyššej spoločenskej vrstvy - vojvodcovi, kniežaťu, ba dokonca aj kráľovi, tvrdí archeológ, i keď posledná možnosť je podľa neho najmenej pravdepodobná.
V novoobjavenej lokalite sa nachádza aj mnoho ďalších hrobov - doposiaľ bolo odkrytých 12. Pohrebisko na južnom úpätí hory Čchď-šan má rozlohu 80.000 metrov štvorcových.
Dynastia Čou pochádza zo západného teritória Číny, koncom 12. storočia porazila vojská archeologicky najstaršej doloženej čínskej dynastie Šang (1700-100 pred n.l.), a chopila sa vlády v ríši draka, ktorá je pretrvala celé stáročia.