Bratislava 6. novembra (TASR) - Nepripustiť uvoľňovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) s génmi odolnosti na antibiotiká do prostredia je jednou z piatich prijatých požiadaviek účastníkov medzinárodnej konferencie o genetických technológiách, ktorá sa v pondelok uskutočnila v Bratislave. Ďalšími požiadavkami je zabezpečenie plnohodnotnej účasti verejnosti pri rozhodovaní o povolení narábania s GMO, jasné označovanie potravín obsahujúcich GMO a zriadenie Komisie pre biologickú bezpečnosť a zaručenie jej primeranej autority už v návrhu zákona o genetických technológiách. Koordinátorka programu Zdravé potraviny organizácie Priatelia Zeme Ľubica Lacinová na dnešnej tlačovej besede zdôraznila, že účastníci konferencie vyjadrili jednoznačnú podporu požiadavke, aby návrh zákona obsahoval aj princíp predbežnej opatrnosti. Podľa neho, ak neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že daný geneticky modifikovaný organizmus nepredstavuje riziko pre životné prostredie alebo zdravie ľudí, tak nie je možné povoliť narábanie s ním.
Ďalej informovala, že na budúci týždeň sa obrátia na poslancov Národnej rady SR s výzvou, aby pri prerokúvaní návrhu zákona o genetických technológiách a GMO presadili ich požiadavky.
Medzinárodnú konferenciu, ktorá sa konala v pondelok 5. novembra v Bratislave, zorganizovalo viacero mimovládnych organizácií v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR, odborníkmi rezortných ústavov a univerzít. Zúčastnili sa na nej aj odborníci z Českej republiky, kde už tento rok nadobudla účinnosť legislatíva upravujúca nakladanie s GMO.