Londýn 5. novembra (TASR) Vďaka genetickým výskumom dvojičiek existujú jasné dôkazy o tom, že ľudská inteligencia sa z veľkej časti vytvorí ešte pred narodením.
Zistenia dokazujú, že v génoch sú zakódované rozdiely medzi jedincami v kľúčových oblastiach ako inteligencia či jazykové schopnosti. Gény výrazne ovplyvňujú objem šedej hmoty, teda mieru hustoty mozgových buniek, čo sa odráža na poznávacích schopnostiach jedinca.
Skupina vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles pri výskume porovnala 20 párov dvojičiek, polovicu identických a polovicu neidentických.
Identické dvojičky majú rovnaké gény, kým neidentické - podobne ako bežní súrodenci - majú spoločnú len polovicu. Znaky, ktoré sú zhodné u identických, no nie u neidentických dvojičiek, teda podľa všetkého ovplyvňujú genetické faktory.
Nové 3D zobrazovacie techniky umožňujú vedcom hľadať jemné podobnosti a rozdiely v štruktúre mozgu. Nedávne štúdie uverejnené v časopise Nature Neurescience naznačili, že mnohé kognitívne schopnosti sú prekvapivo dedičné.
Predpokladá sa, že gény výrazne ovplyvňujú IQ, verbálne a priestorové schopnosti, rýchlosť vnímania a dokonca niektoré povahové znaky, ako napríklad emocionálne reakcie na stres.