Marseille 5. novembra (TASR) - Relatívne nová teória zvaná slučková kvantová gravitácia (LQG - Loop Quantum Gravity) by sa mohla stať podľa francúzskych vedcov spojivom medzi kvantovou mechanikou a všeobecnou teóriou relativity.
V časopise Physical Review Letters píšu, že LQG nemá matematické neurčitosti. Takisto je možné experimentálne overiť predpovede o závislosti farby svetla od jeho rýchlosti.
Tím vedcov na čele s Carlom Rovellim z Centra pre teoretickú fyziku v Marseille hľadal v teórii slučkovej kvantovej gravitácie matematické singularity. Tieto miesta neumožňujú v určitých situáciách teoretické predpovede o ďalšej dynamike skúmaného systému.
Vo svojej štúdii prišli francúzski vedci k záveru, že LQG nepatrí do "najnebezpečnejšej" triedy singularít. Táto teória sa preto môže hodiť ako zjednocujúci prostriedok kvantovej mechaniky a všeobecnej teórie relativity.
Podľa LQG sa časopriestor skladá z penovitých útvarov, ktoré sa nadúvajú do bublín a tie ho zakrivujú. LQG sa podobne ako teória strún pokúša zjednotiť Einsteinovu gravitačnú teóriu, všeobecnú teóriu relativity a kvantovú mechaniku.
Na rozdiel od teórie strún si LQG vystačí bez dodatočných priestorových dimenzií a elementárnych častíc. Vedci dúfajú, že ich nová analýza posilní dôveru v aplikáciu slučkovej kvantovej gravitácie a posunie dopredu hľadanie "teórie pre všetko".