SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Jedenásť najpraktickejších vynálezov

Visacia zámka, ktorú možno namiesto kľúčikom otvoriť nastavením hesla, bežného anglického slova, sa stala víťazom tohtoročnej súťaže o najpraktickejší vynález zjednodušujúci ľuďom život. Súťaž každoročne vyhlasuje americký predajca kancelárskych potrieb


inventionquest.dja.com/ HomePage.htmlVisacia zámka, ktorú možno namiesto kľúčikom otvoriť nastavením hesla, bežného anglického slova, sa stala víťazom tohtoročnej súťaže o najpraktickejší vynález zjednodušujúci ľuďom život. Súťaž každoročne vyhlasuje americký predajca kancelárskych potrieb Staples a autor víťazného "WordLocku" Todd Basch z Kalifornie (na snímke ČTK/AP) môže okrem odmeny 25-tisíc dolárov počítať aj s príjmami z licencií, keď sa jeho produkt dostane do obchodov. Do súťaže sa tento rok prihlásilo viac než 8300 vynálezcov a o víťazovi okrem odbornej poroty rozhodovalo aj 147-tisíc internetových hlasujúcich. Prinášame vám prehľad originálnych myšlienok, ktoré sa dostali do finále.

Zošívačka na steny

Problém: Ako pripnúť viac vecí zároveň na nástenku, ak máte len dve ruky?

Riešenie: Nancy Garnerová vymyslela "zošívačku", ktorá sa dá prichytiť na ruku a tak umožňuje pripevňovať veci na zvislé plochy len s použitím jednej ruky - druhá zostane voľná pre podávanie ďalších kusov papiera. Ocenia ju vraj najmä učitelia pripravujúci nástenky.

Vždy bezdrôtovo

Problém: Telefóny s káblom pre pevné linky sú nepohodlné, bezdrôtové zasa drahé.

Riešenie: Prístroj CallDaddy ("Zavolaj ockovi") od Richarda Brulla umožní jednoducho premeniť akýkoľvek telefón na bezdrôtový: kábel nahradia dva malé vysielače, ktoré sa pripoja k slúchadlu a na druhej strane k základni telefónu.

Vodovzdorný papier

Problém: Obyčajný papier sa pri gumovaní aj kontakte s vodou rýchlo ničí, text na plastovej tabuli sa zasa príliš ľahko zotiera.

Riešenie: Russel Dian z New Yorku vynašiel nový materiál vhodný do školských tried i na obchodné prezentácie, na ktorý možno písať ceruzkou a ľubovoľne veľakrát text gumovať. Materiál je zároveň vodovzdorný a napísaný text nemožno náhodne zotrieť rukou.

Skutočne presné strihanie

Problém: Ako strihať skutočne rovno?

Riešenie: Arra David z New Hampshire vymyslel Exact-cut, nožničky, ktoré na papieri vytvoria svetelnú líniu vodorovnú s jeho okrajom, pomocou ktorej môžete strihať vždy presne.

Z-klince

Problém: Do ľahkých a mäkkých stien, napríklad oddeľujúcich pracovné miesta v kanceláriách, nemožno zabíjať bežné klince.

Riešenie: Pomôžu klince v tvare Z, ktorý vymyslel John Olsen z Južnej Dakoty - dajú sa jednoducho zatlačiť do steny prstom, a pritom udržia aj obraz v ráme.

Rozpínajúce sa obálky

Problém: Veci posielané poštou majú najrôznejšie rozmery, ale obálok je len niekoľko druhov.

Riešenie: "Pop" obálky od Lisy Trusiani Parkerovej sa dajú zväčšovať alebo zmenšovať v oboch rozmeroch tak, aby sa presne prispôsobili obsahu a nezaberali zbytočne veľa miesta.

Ergonomické perá a nožnice

Problém: Pri dlhšom používaní pera alebo nožníc z nich bolia prsty.

Riešenie: Perá od Locka Whitea z Virgínie sú pokryté vrstvou plastu, ktorý sa dokáže človeku prispôsobiť. Pred prvým použitím ich stačí zahriať a stlačiť tak, aby sa vytvarovali podľa ruky človeka, ktorý ich bude používať.

Penožrút

Problém: malé kúsky peny, ktorá sa používa na vyplnenie škatúľ pri sťahovaní či zasielaní krehkého tovaru poštou, majú negatívny elektrický náboj, a preto upchávajú vysávače a ťažko sa zbierajú rukami.

Riešenie: "Penožrút" (Peanut Eater) od Tonyho Millera z Kalifornie sa dá ľahko pripevniť k akémukoľvek vysávaču a zabezpečí odchytenie nezbedných kúskov.

Bezpečné pripináčiky

Problém: Pripináčiky nás pri vyberaní zo škatuľky často popichajú.

Riešenie: Pripináčiky z dielne Iana Swansona majú okolo kovových hrotov chrániče, ktoré sa odhrnú, až keď pripináčik začnete silou zatláčať do materiálu tvrdšieho ako váš prst.

Gumičky s nápismi

Problém: Ak niečo zabalíte a previažete gumičkou, neskôr nebudete vedieť, čo v balíku je.

Riešenie: Adrian Chernoff z Michiganu ponúka gumičky s pripevnenými štítkami, na ktoré možno napísať pár slov o obsahu zviazaného balíčka.

(tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Ministerstvo chystá na december len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS.
Okresný súd v Žiline vymeral 17-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace.

Koronavírus: PCR testy odhalili viac ako 1800 nakazených, zomrelo 22 ľudí (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Ilustračné foto.
Dnes píše Matúš Ritomský

Dobrovoľnosť na pandémiu nestačí

Prakticky žiadna demokratická krajina sa v boji s pandémiou nedokázala zaobísť bez vynucovania pravidiel.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.