Hamburg 10. marca (TASR) - Nemeckým astronómom sa podarilo dokázať, že Saturn vysiela röntgenové žiarenie. Žiarenie vidieť na prvej röntgenovej snímke planéty so systémom prstencov, ktorú zhotovili s pomocou röntgenového satelitu Chandra.
Fyzikálna príčina röntgenového žiarenia Saturna stále nie je známa. "Očakávali sme prevažne emisiu z pólov planéty, ale objavili sme vyžarovanie z rovníkovej oblasti," uviedol Jan-Uwe Ness z hvezdárne v Hamburgu.
Röntgenové žiarenie majú aj iné telesá slnečnej sústavy. Leví podiel na ňom majú horúce plyny vyvrhované Slnkom. Mesiac a Mars však röntgenové žiarenia Slnka iba odrážajú a rozptyľujú.
U Jupitera sú z pozorovaní satelitom Chandra známe röntgenové emisie iba z pólov. Silné magnetické pole Jupitera spôsobuje polárne žiary. Tie pôsobia ako urýchľovače elektricky nabitých častíc, ktoré pritom vysielajú aj röntgenové žiarenie.
Nessov tím očakával aj v prípade Saturna, že röntgenové žiarenie bude vychádzať v prvom rade z pólov. Emisie z rovníkovej oblasti sa síce dajú v princípe vysvetliť rozptyľovaním röntgenového žiarenia prichádzajúceho zo Slnka, ale tento proces musí byť veľmi intenzívny. Aj u Jupitera je celkové röntgenové žiarenie silnejšie, ako by podľa fyzikálnych modelov malo byť.
Pozorovanie Saturna prinieslo aj jeden neočakávaný výsledok. Pri prezeraní pol roka starých záberov európskeho röntgenového satelitu XMM-Newton narazili vedci na záver Saturna, ktorý si žiadny astronóm doteraz nevšimol.
Internet: http://www.msfc.nasa.gov/news/news/photos/2004/photos04-031.html