
do diskusií ku knihám.
V mnohých prípadoch sa tak ukázalo, že pod pseudonymami ako "Čitateľ z New Yorku" sa v skutočnosti často skrývajú sami autori kníh, ktorí internetový obchod využívajú na ospevovanie svojich textov a hanenie konkurentov.
Medzi najprominentnejšími odhalenými spisovateľmi je napríklad držiteľ ocenenia amerického PEN klubu za celoživotné dielo John Rechy, informovali New York Times. "Myšlienka, že ktokoľvek môže (na internete) prísť a moju knihu anonymne zvoziť, sa mi zdá absurdná," povedal Rechy, podľa ktorého bolo písanie recenzií na vlastné knihy len prirodzenou obranou proti neférovosti internetových diskusií.
"Nešťastná chyba" Amazonu, ako ju nazvala hovorkyňa spoločnosti, podľa mnohých poukázala na fakt, že diskusie ku knihám na internete sa stali bojiskom medzi rodinami a priateľmi spisovateľov, ktorí sa snažia vylepšiť svoj rating a pošpiniť spisovateľov, ktorí sa predtým nelichotivo vyjadrili o nich.
Niektorí spisovatelia okrem písania recenzií takisto uvádzajú svoje knihy ako odporúčané k iným, známejším, s ktorými však nemajú nič spoločné. Takisto vytvárajú pod falošnými menami zoznamy "obľúbených a odporúčaných kníh" s vlastnými titulmi na prvých miestach. Drahšou metódou je vlastné knihy si cez internet priamo objednať, čo okamžite zvýši ich rating.
Napriek všeobecnému presvedčeniu, že mnohé recenzie sú zmanipulované, komentáre čitateľov stále výrazne ovplyvňujú predaj kníh, najmä tých menej známych.
Pisatelia nemusia nijako dokazovať, že recenzovanú knihu skutočne čítali, Amazon však zaviedol systém hodnotenia samotných recenzentov ostatnými čitateľmi. Aj tu sa však už objavili špekulácie - mnohí neveria, že by momentálna najlepšia recenzentka Amazonu, 55-ročná Harriet, mohla skutočne prečítať všetky tituly, ku ktorým napísala komentár. Harriet zas obviňuje druhú recenzentku v rebríčku z huckania iných ľudí na hlasovanie proti nej zo "zúfalej snahy byť jednotkou".
(tb)