bezpečnostnej rady Thomasa Reeda, ktorá práve vyšla v Spojených štátoch.
Podľa autora mala ruská tajná služba KGB od roku 1970 špeciálne oddelenie označené kódom "T" zamerané na krádeže intelektuálneho vlastníctva a nových technológií zo západných krajín. Jeho agenti často vystupovali ako súčasť oficiálnych sovietskych delegácií - kniha popisuje napríklad špióna, ktorý pri oficiálnej prehliadke továrne Boeingu použil špeciálne topánky so silno lepivou podrážkou na získanie vzoriek používaných kovov. Takýmto spôsobom sa podarilo Sovietom získať cenné informácie napríklad o radarových systémoch, strojoch, počítačových systémoch a informácie z výskumu polovodičov. Aj v počítačovej IBM bolo vynášanie technických dokumentácií ruskými agentmi "na dennom poriadku", povedal Američan Vadim Temkin, ktorý počas studenej vojny pracoval v počítačovom výskume.
Na existenciu rozsiahleho špionážneho programu však začiatkom osemdesiatych rokov jeden z ruských vedcov, ktorí skúmali nazbierané údaje, upozornil francúzsku tajnú službu. (Rusi ho neskôr odhalili a popravili.) Američanom sa tak dostalo do rúk 4000 rôznych dokumentov - záznamov o technológiách, ktoré sa ZSSR snažil získať, aj s menami agentov.
Šokovaný prezident Reagan preto schválil protiopatrenia: keďže medzi technológiami, ktoré sa Rusi snažili získať, boli aj systémy na ovládanie sietí ropovodou, mala byť pripravená špeciálna verzia tohto systému, ktorá mala byť podstrčená ruským agentom. Rozsiahly program pre ropovody, ktorý reguloval čerpadlá, turbíny a ventily, bol upravený tak, aby po určitom čase prevádzky začal zlyhávať: resetoval nastavené údaje a dovolil zvyšovanie tlaku v potrubiach ďaleko nad prípustné hranice. Rusi ukradnutý softvér skutočne použili a výsledkom bola explózia a rozsiahly požiar na Sibíri, pri ktorých nikto nezahynul, došlo však k obrovským ekonomickým škodám a dodávky ropy z Ruska do Európy, ktoré Američanom neboli po vôli, boli na čas prerušené. (tb)