Washington 8. februára (TASR) - Panel nezávislých expertov začne v pondelok opäť skúmať otázku, či vakcíny - osobitne s ortuťovou konzerváciou - nemôžu spôsobovať autizmus.
Panel Lekárskeho inštitútu preskúma množstvo nových štúdií venovaných tejto problematike - vrátane dánskeho výskumu takmer 500.000 detí, ktorý súvislosť medzi vakcináciou a autizmom nenašiel, ale aj americkú štúdiu objavujúcu možný mechanizmus, ktorým ortuť, olovo a iné ťažké kovy spôsobujú takéto choroby.
Panel svoju ostatnú správu k tento problematike vydal v roku 2001, keď skonštatoval, že neexistuje dôkaz o tom, že vakcíny spôsobujú autizmus. Zároveň však poznamenal, že táto otázka nie je veľmi prebádaná.
Niektoré skupiny tvrdia, že vakcíny spôsobujú autizmus - záhadnú poruchu so symptómami siahajúcimi od nedostatku sociálnych zručností po neschopnosť vzťahu s inými osobami.
Zdá sa, že autizmus je v ostatnom čase na vzostupe, nie je však jasné, či vzrastá počet postihnutých, alebo je len častejšie diagnostikovaný u osôb, ktoré v minulosti skončili v kategórii mentálnej retardácie alebo mentálnej choroby.
Keďže autizmus je zvyčajne diagnostikovaný u batoliat - keď deti dostanú množstvo z asi dvoch desiatok očkovacích dávok, mnohé skupiny sú presvedčené, že na vine sú vakcíny.
Ortuťový konzervátor thimerosal už nie je v USA súčasťou detských vakcín, zostáva však súčasťou očkovacích látok proti chrípke a vakcín v iných krajinách. Akadémia amerických pediatrov preventívne odstránenie thimerosalu z detských vakcín odporučila v roku 1999.
Podľa vedcov je prijateľné predpokladať, že ak sa thimerosal dostal do mozgu, mohol spôsobiť jeho poškodenie. V jednej štúdii zverejnenej minulý týždeň Richard Deth z Northeastern University v Massachusetts zistil, že poškodenie DNA spôsobené thimerosalom, olovom a niektorými inými prvkami, môže poškodiť signalizáciu nervových buniek.
Dánska štúdia je mnohými vedcami považovaná za doteraz najpresvedčivejšiu. Tím Andersa Hviida zo štátneho serologického inštitútu v Kodani preskúmal 467.000 detí narodených v rokoch 1990-96. Niektoré z nich boli proti čiernemu kašľu zaočkované prípravkami s obsahom thimerosalu, iné bez tejto konzervačnej látky. Vedci nezistili žiadne rozdiely v miere autizmu medzi oboma skupinami.
Niektorí vedci však pripomínajú, že vakcíny nie sú najväčším zdrojom ortuti v tele. Vysoká úroveň tohto kovu je v mnohých rybách, ako aj v pitnej vode v mnohých častiach USA.