SME

Aj Eskimáci zasiahli do prírody

Ak sa hovorí o vplyve ľudí na ekosystémy, diskutujúci majú väčšinou na mysli moderné, vyspelé spoločnosti. Očividné je však to, že svoje životné prostredie ovplyvňujú a menia akékoľvek spoločnosti s čo len trochu rozvinutou produkciou potravín. Doteraz .


Na lokalite doteraz vidieť súčasti veľrybích kostier, ktoré slúžili ako základ príbytkov Inuitov. V pozadí je spomenuté sladkovodné jazierko. Vedľa kostí stojí inuitská asistentka bádateľov Junko Habuová.



Ak sa hovorí o vplyve ľudí na ekosystémy, diskutujúci majú väčšinou na mysli moderné, vyspelé spoločnosti. Očividné je však to, že svoje životné prostredie ovplyvňujú a menia akékoľvek spoločnosti s čo len trochu rozvinutou produkciou potravín. Doteraz sa myslelo, že inak to bolo v prípade lovcov-zberačov, zvlášť v severských oblastiach, kde toho veľa nerastie, takže absolútne prevládal lov, ako je to pri Inuitoch (Eskimákoch).

Inuiti lovili s rozumom. Nadmerné či zbytočné zabíjanie zvierat (lov „pre zábavu") im navyše zakazovali ich pôvodné kmeňové náboženstvá. Napriek tomu ekosystémy, v ktorých žili, konkrétne sladkovodné zdroje, nečakaným spôsobom ovplyvňovali. Zistil to tím Marianne Douglasovej z Queen's University v Kingstone (Kanada) s kolegami.

Vedci podrobne preskúmali plytké sladkovodné jazierko na ostrove Somerset vysoko v kanadskej Arktíde. V 13. až 16. storočí pri ňom mali dočasnú osadu polonomádski Inuiti z kmeňa Thule. Do tejto oblasti (a ďalej do Grónska) okolo roku 1000 migrovali z Aljašky. V okolí ostrova lovili veľryby a z ich kostí si budovali základné konštrukcie príbytkov. Zdržiavali sa v nich počas zimy. Zvyšky veľrybej koristi a inej morskej potravy, tiež prevažne cicavcov (najmä tulene a mrože), sa v osade dlhodobo hromadili a voda z nich vymývala živiny do pôdy.

Ako ukázal rozbor sedimentov, o ktorého výsledkoch napísali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition, viedlo to k prudkému rozvoju rastlinného života v jazierku, predovšetkým rôznych rias. Tie potom poslúžili ako potrava zmnoženým jazerným živočíchom. Hoci Inuiti túto lokalitu opustili už pred štyrmi storočiami, dôsledok ich pobytu pretrváva. Je to najstarší doklad ekosystémovej zmeny tohto druhu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu