Denver 3. februára (TASR) - Ruskí a americkí vedci oznámili, že vytvorili dva "superťažké" prvky, ktoré sa umiestnia na úplnom konci periodickej tabuľky prvkov.
V urýchľovači častíc existovalo zlomok sekundy len niekoľko atómov novoobjavených prvkov s atómovými číslami 113 a 115. Predstavujú nezvyčajnú formu hmoty s vlastnosťami výrazne inými ako 92 prvkov, ktoré sa na Zemi nachádzajú prirodzene.
Superťažké prvky môžu hojne vznikať vo hviezdach, ktoré explodujú na supernovu, prípadne mohli vzniknúť v počiatočných okamihoch vesmíru.
Na Zemi však zanedbateľné množstvá superťažkých prvkov vytvorených v laboratórnych podmienkach pravdepodobne nikdy nenájdu uplatnenie v každodennom živote.
Ich "zrod" však môže prispieť k snahám vedcov o vytvorenie jedinej teórie vysvetľujúcej fyzikálne sily, ktoré riadia správanie sa všetkej hmoty.
Informácie o nových prvkoch prinieslo februárové vydanie žurnálu Physical Review C, publikácia špecializovaná na štruktúru atómov vydávaná Americkou fyzikálnou spoločnosťou.
Objav bude plne uznaný a do učebníc sa dostane až po tom, čo prvky vytvoria aj iné laboratóriá, čo môže trvať mesiace aj roky.
Dôverou v experimenty v oblasti nukleárnej štruktúry otriaslo v roku 1999 údajné objavenie dvoch prvkov, ktoré sa však ukázalo byť falošné. Vedci, ktorí sa oboznámili s najnovším výskumom však tvrdia, že jeho výsledkom veria.
Experimenty uskutočnili na cyklotróne v ruskom Dubne v spolupráci s kalifornským Národným laboratóriom Lawrenca Livermora.
Ruský vedec Jurij Oganesian v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press povedal, že novoobjavený prvok 115 existoval 80 milisekúnd predtým, ako sa rozložil na prvok 113. Ten sa následne rozpadol na už známe prvky, pričom jeden z nich dubnium s atómovým číslom 105 existoval 20 hodín.