SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Microsoft prepája PC s televíziou

Microsoft minulý týždeň ohlásil nové produkty, ktoré umožnia prístup k videu, hudbe či fotografiám uloženým v domácom počítači cez televízny prijímač. Pôjde o ďalšiu súčasť vízie „komunikácie bez hraníc" (seamless computing), ktorá predpokladá bezproblém


Nové produkty predstavil minulý týždeň šéf firmy Bill Gates na výročnej výstave spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas
FOTO - ČTK/APový prenos informácií medzi všetkými zariadeniami v domácnosti. Používateľ by sa pritom nemal vôbec zaoberať tým, či sú dáta momentálne uložené práve v tom zariadení, kde si ich chce prezerať.

Nový balík softvéru nazvaný Windows Media Center Extender umožní televízoru prepojenie s počítačom, na ktorom bude nainštalovaná špeciálna, už dlhší čas predávaná verzia Windows Media Center. Tá umožňuje napríklad ovládanie počítača diaľkovým ovládačom a má sa stať motorom premeny počítača z pracovného nástroja na zábavné zariadenie, na ktorom si bude rodina najčastejšie prezerať fotografie z dovolenky a tínedžeri počúvať hudbu.

Na trhu sa ešte tento rok objavia prvé prídavné skrinky k televíznym prijímačom, ktoré umožnia ich bezproblémové prepojenie s počítačmi. Vyrábať ich s použitím softvéru Microsoftu budú giganti ako Dell, Samsung, Gateway a HP. Posledné dve firmy sa pustia aj priamo do výroby televízorov pod vlastnou značkou, ktoré budú prepojenie s počítačmi umožňovať. V praxi bude môcť majiteľ takéhoto televízora stlačením tlačidla na ovládači začať nahrávať televízny program, ktorý sa uloží na jeho osobný počítač. Odtiaľ si bude môcť v pohodlí obývačky vyvolať aj fotografie trebárs podľa určitých ročných období či spustiť na domácom kine digitálnu hudbu uloženú na pevnom disku.

Hodinky fungujú len v Amerike

Systém od Microsoftu sa vo vašom televízore môže objaviť koncom roka, hodinky od tejto firmy si však môžete kúpiť už teraz - minulý týždeň sa totiž začali predávať prvé modely od firiem Fossil a Suunto so systémom SPOT od Microsoftu. Tie dokážu prijímať informácie z viac než 200 informačných kanálov a zobrazovať ich na miniatúrnom displeji.

Dáta sa prenášajú prostredníctvom rádiového spektra, ktoré si Microsoft prenajal v sto amerických a niekoľkých kanadských mestských aglomeráciách - mimo tohto územia preto možno hodinky s cenou do 129 dolárov zatiaľ použiť len na meranie času. Dostupné sú informácie o počasí, doprave či aktuálne správy, za ich prijímanie musia majitelia hodiniek platiť mesačný poplatok desať dolárov.

Televízor bude otrokom PC

Čo bude hlavným zariadením budúcnosti po konvergencii - televízor alebo osobný počítač?, spýtali sa šéfa Microsoftu Billa Gatesa minulý týždeň redaktori servera CNET.

„Bude to osobný počítač, ktorý je prepojený s televízorom," odpovedal Gates. „Keď sa povie televízor, predstavíte si veľkú obrazovku, pred ktorou môže naraz sedieť veľa ľudí a môžu ju sledovať z diaľky - na to je ideálny. Ak však chcete prechádzať svojou zbierkou fotiek a vyberať si tie, ktoré ste urobili pri rôznych príležitostiach, alebo nahrávať programy na váš pevný disk, aby ste si ich mohli pozrieť neskôr, potrebujete celú silu osobného počítača.

V domácnostiach žijúcich digitálnym životným štýlom teda bude televízor ovládaný počítačom. Ak chcete prezerať video z rôznych zdrojov, niet pochýb, že sila PC - rozšíriteľnosť, bohatosť (zdrojov) a konštrukcia okolo neho - bude poháňať televízor."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.

Peter Tkačenko
Mads Mikkelsen.