SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Apple: hudba veľkosti vizitky

Firma Apple urobila z originálnych prekvapení pri predvádzaní nových produktov normu, novinku z minulého týždňa však skutočne nikto nečakal: jej úspešný MP3 prehrávač do vrecka iPod bude od leta pod vlastnou značkou predávať aj konkurenčný Hewlett-Packar


Šéf firmy Apple Steve Jobs minulý týždeň v San Franciscu predviedol nový miniatúrny prehrávač iPod.

FOTO - REUTERS

d. HP sa rozhodol zrušiť vývoj vlastného prehrávača aj internetového obchodu a prehrávače preňho bude vyrábať Apple - budú však niesť značku HP a predávať sa v jeho distribučnej sieti. Nový prehrávač ponesie aj iné meno a bude mať farbu „HP modrej".

Pre Apple znamená dohoda s druhým najväčším výrobcom počítačov na svete veľký úspech a šancu osloviť majiteľov počítačov na dominantnej platforme Windows. HP totiž bude do všetkých svojich nových počítačov zároveň „montovať" prístup k internetovému obchodu s hudbou Apple iTunes.

Prekvapujúce oznámenie zároveň signalizuje zmenu základnej stratégie Apple. Firma si totiž doteraz svoje originálne produkty žiarlivo strážila a zväčša nepredávala licencie na ich výrobu iným podnikom. Pri svojich počítačoch napríklad stanovila také vysoké licenčné poplatky, aby o výrobu nik neprejavil záujem.

HP a Apple navyše doteraz neboli partnemi a úroveň ich spolupráce sa dá opísať len dvoma legendárnymi historkami. Podľa prvej súčasný šéf Apple Steve Jobs ešte ako tínedžer zavolal zakladateľovi HP Williamovi Hewlettovi, aby ho požiadal o zvyšné elektronické súčiastky, ktoré by mohol použiť pre svoj experimentálny počítač. Druhý zakladateľ Apple Stephen Wozniak vtedy dokonca pre HP pracoval, a tak musel šéfom firmy novonavrhnutý počítač ponúknuť v roku 1976 na odpredaj. HP sa počítač nezdal zaujímavý a dovolil Wozniakovi s Jobsom začať ho vyrábať a urobiť z neho legendu pod vlastnou značkou.

Sám HP dáva dohodou s Apple podľa New York Times svojmu dlhoročnému partnerovi Microsoftu najavo, že ho „nebude nasledovať vždy a všade". Microsoft sa chystá spustiť tento rok svoj vlastný hudobný obchod a podľa jeho predstaviteľov dohoda Apple a HP „obmedzí spotrebiteľom možnosť voľby". Šéfka HP Carly Fiorina na to reagovala slovami, že „ďalšou veľkou vecou" v počítačovom priemysle nebude nové zariadenie alebo softvér, ale to, keď začnú rôzne systémy konečne spolupracovať - preto je prepojenie doteraz vzdialených platforiem správnym krokom.

iPod sa zmenšuje

Apple minulý týždeň predstavil aj nový, menší model prehrávača iPod, ktorý má veľkosť vizitky a váži len sto gramov. Na „iPod mini" sa zmestia štyri gigabajty dát (okolo tisíc piesní) a bude stáť o 50 dolárov menej, ako väčší model, teda okolo 7800 korún. Namiesto flash pamäte v ňom bude zabudovaný miniatúrny pevný disk.

Podľa Apple je klasický iPod v súčasnosti „najúspešnejší produkt v oblasti spotrebnej elektroniky" na svete - od uvedenia pred dvoma rokmi sa predali dva milióny kusov a jeho podiel na trhu MP3 prehrávačov je 31 percent, hoci patrí medzi drahšie modely.

Ďalšou novinkou od Apple je softvér „Garážová kapela", ktorý umožňuje profesionálne nahrávanie a mixovanie hudby. Obsahuje viac ako tisíc pripravených hudobných slučiek a 50 rôznych nástrojov. (tb, bbc, reuters)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.