SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Alternatíva k Windows za polovičnú cenu

Veľké firmy aj domácnosti dostali novú možnosť, ako ušetriť na poplatkoch za softvér. Firma Sun začala predávať balík Java Desktop System, ktorý ponúka všetky základné funkcie bežne používaných programov Windows a Office od Microsoftu za polovicu, respek


Java Desktop System sa zámerne na prvý pohľad podobá na Windows, aby si na jeho používanie ľudia bez problémov privykli. FOTO - SUN.COMVeľké firmy aj domácnosti dostali novú možnosť, ako ušetriť na poplatkoch za softvér. Firma Sun začala predávať balík Java Desktop System, ktorý ponúka všetky základné funkcie bežne používaných programov Windows a Office od Microsoftu za polovicu, respektíve štvrtinu ich ceny.

Základom nového produktu je operačný systém Linux a kancelárske programy StarOffice. Tieto aplikácie sa dali už predtým získať samostatne, Sun ich však ponúka v spoločnom balení upravené tak, aby mohol človek plnohodnotne pracovať s počítačom hneď po nainštalovaní balíka. Doteraz totiž mnohých ľudí od operačného systému Linux odrádzala nutnosť zdĺhavého nastavovania a sťahovania potrebných programov z internetu pred prvým použitím.

Balík je upravený tak, aby čo najviac pripomínal Windows - základné ovládacie prvky sú na rovnakých miestach a aj aplikácie vyzerajú podobne. Skúsenejší používateľ si preto na systém rýchlo zvykne a nepotrebuje dlhé školenie. Hlavné menu dokonca pôsobí napohľad prehľadnejšie a intuitívnejšie ako vo Windows. Príjemnou drobnosťou je možnosť používať až štyri virtuálne pracovné plochy namiesto jednej, ich náhľady sú zobrazené v pravom dolnom rohu obrazovky.

Kancelársky balík StarOffice umožňuje písať texty, vytvárať tabuľky v aplikácii podobnej Excelu i kresliť obrázky. Okrem toho sú súčasťou balíka aj jednoduché multimediálne programy, internetový prehliadač i poštový program. Tieto programy dobre spĺňajú svoje základné funkcie, nie sú však také prepracované, ako ich vzory od Microsoftu a neponúkajú väčšinu pokročilých funkcií. Jedinou výraznou výhodou je možnosť vytvárať aj dokumenty v obľúbenom formáte PDF, ktorá v Office od Microsoftu chýba.

Podľa Václava Krausa z českej pobočky Sunu je kancelársky balík StarOffice „na 95 percent kompatibilný s formátmi Microsoftu". Znamená to, že v ňom možno čítať aj vytvárať dokumenty vytvorené vo Worde či Exceli, problémy môžu spôsobovať len niektoré špeciálne prvky Office, ktoré však väčšina ľudí nevyužíva.

Nevýhodou Linuxu od Sunu je podpora oveľa menšieho počtu počítačových komponentov - od rôznych výrobcov - na niektorých počítačoch sa preto môže vyskytnúť problém so správnym rozpoznaním jednotlivých častí počítača, ktorý neskúsený používateľ sám nevyrieši.

Práve preto môže byť Java Desktop výhodný najmä pre firmy, ktoré majú vlastných technikov schopných pomôcť používateľom s počiatočnými problémami. Kľúčovou výhodou je, že systém od Sunu je postavený na otvorenej platforme a každá spoločnosť sa môže rozhodnúť, ktoré jeho časti bude využívať a ako si ich upraví, čo pri Windows nie je možné.

Na otázku, či nebude najväčšou nevýhodou nového balíka nutnosť školenia zamestnancov, ktoré pri „všadeprítomných" Windows nie je potrebné, Václav Kraus odpovedal, že takáto úvaha je chybná. „Všimnite si, ako bežný kancelársky zamestnanec používa Windows - väčšinou nepozná ani desatinu jeho funkcií," povedal Kraus. Zamestnancov podľa neho treba školiť v každom prípade, bez ohľadu na to, aký systém používajú, inak sa peniaze na softvér míňajú z veľkej časti zbytočne.

Sun sa spolieha na to, že jeho nový systém začnú využívať v prvom rade veľké firmy a zamestnanci, ktorí sa s ním v práci zoznámia, si ho neskôr obstarajú aj domov. V zahraničí sa bude predávať aj v škatuliach v supermarketoch, na Slovensku zatiaľ len prostredníctvom siete Sunu.

Porovnanie cien

Desktop od Microsoftu

Operačný systém Windows XP: 3800 Sk
Kancelársky balík Windows 2003 (zľava pre rodiny so študentmi): 3600 Sk
Spolu: 7400 Sk

Desktop od Sunu

Java Desktop System:
do 2. júna 1900 Sk, potom 3800 Sk
(v cene je technická podpora na 1 rok)

Čo obsahuje Java Desktop System (3 CD)

 • Operačný systém Linux SuSe s grafickým rozhraním Gnome 2.2
 • kancelársky balík StarOffice 7.0
 • internetový prehliadač Mozilla
 • program Evolution pre správu e-mailov a kalendár
 • prehrávač hudobných súborov a videoprehrávač RealPlayer

Pre koho je systém vhodný

 • väčšie firmy s množstvom zamestnancov využívajúcich počítač len na jednoduché činnosti
 • pre skúsenejších používateľov, ktorých baví objavovať nové funkcie v programoch (napríklad „mladých hackerov")
 • pre majiteľov starších počítačov, ktoré nevyhovujú nárokom najnovších programov Microsoftu

Kedy radšej zostať verný Microsoftu

 • ak je pre vás práca s počítačom len nepríjemnou nevyhnutnosťou
 • ak využívate pokročilé funkcie produktov Microsoftu a inštalujete množstvo ďalších programov pre Windows, napríklad pre prácu s multimédiami
 • ak používate špeciálne aplikácie, ktoré pre Linux nie sú bežne dostupné (napríklad účtovníctvo).
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.

Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.
 Presvedčí Kristen Stewart v úlohe princeznej Diany?

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Radíme, ako vybrať slúchadlá, mobil či notebook pod stromček

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.