Londýn/San Francisco (TASR) - Najhlbšie miesto na zemeguli - tichooceánsku Mariánsku priekopu, ktorej dno leží v hĺbke 10.924 metrov, navštívi po vyše 40 rokoch opäť robot.
Ako informovala BBC, do morských hlbín sa vydá zariadenie HROV (Hybrid Remotely Operated Vehicle - Hybridné diaľkovo ovládané vozidlo), ktoré vzniká v spolupráci Woods Hole Oceanographic Institute a Univerzitou Johnsa Hopkinsa.
Ľudská posádka sa do Mariánskej priekopy nepotopila od expedície Jacqua Piccarda a Dona Walsha v roku 1960. V roku 1995 ju navštívila bezposádková japonská ponorka. Vedcom však stále chýbajú snímky, vzorky hornín a podmorské mapy, ktoré by obsahovali poznatky o topografii priekopy.
HROV preskúma Mariánsku priekopu v dvoch variantoch: ako diaľkovo ovládané plavidlo, spojené s materskou loďou mikrokáblami, a ako autonómna ponorka, prispôsobená aj na plavbu pod polárnym ľadom. HROV vydrží pomocou batérií pracovať 36 hodín.
Oceánografovia sa zhodujú v názore, že ľudstvo pozná morskú hladinu lepšie ako morské dno. Deväťdesiat percent morského dna je stále neprebádaných. Vedci nevedia takmer nič o štruktúre a faune Mariánskej priekopy, ktorá patrí k najaktívnejším geologickým zónam na zemeguli.
"Výskum morských hlbín je ako skúmanie vesmíru," hovorí Chris German z britského Southampton Oceanography Centre (SOC). "Tak ako vo vesmíre roboti znášajú lepšie než ľudia tieto extrémne podmienky". Kým sa bude môcť HROV naozaj vydať na morské dno, uplynú ešte najmenej tri až štyri roky.