SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Dieťa troch rodičov je priveľké riziko

Dva ľudské zárodky, které v sebe mali DNA získanú od troch jedincov, čiže od troch „rodičov", vytvoril americko-čínsky tím lekárov. Ani z jedného zárodku sa však nakoniec nevyvinulo dieťa a tehotenstvo sa skončilo potratom.


Bude zdravé? To je azda najdôležitejšia otázka, ktorú si rodičia kladú. Metóda kombinácie DNA troch jedincov takúto záruku zatiaľ nedáva.FOTO - ARCHÍVVedci teraz diskutujú o tom, či ide o eticky neprijateľnú metódu, alebo vítaný spôsob, ako niektorým neplodným párom umožniť mať vlastné dieťa.

Ako sa to začína

Na začiatku obvyklého tehotenstva prenikne do ženského vajíčka spermia. Oplodnením sa spojí matkina DNA, ktorú obsahuje jadro vajíčka, s otcovskou DNA zo spermie. Vznikne zárodok, z ktorého sa postupne vyvinie dieťa, ktoré v sebe má DNA oboch rodičov.

Veľmi malé množstvo DNA však je i v mitochondriách, čo sú drobné útvary v cytoplazme, živej hmote vo vnútri bunky, ktorá obklopuje jej jadro. Možno ich prirovnať k elektrárňam, pretože sa starajú o vnútrobunkové reakcie slúžiace na výživu buniek.

Každé dieťa dedí mitochondrie iba od svojej matky, z cytoplazmy jej vajíčka. Ich porucha súvisí s niektorými chorobami, a tiež s určitým druhom neplodnosti.

Nádeje a sklamania

A to bol práve tento prípad. Tridsaťročná žena nemohla mať vlastné deti. Defektné mitochondrie neumožňovali jej zárodku normálny vývoj; túto schopnosť plod strácal už po dvoch dňoch.

Čínsko-americký vedecký tím teda najskôr v skúmavke oplodnil niekoľko vajíčok tejto ženy spermou jej manžela.

Z oplodneného vajíčka potom odsali jadro a preniesli ho do vajíčka inej ženy, z ktorého odstránili pôvodné jadro. Takto vytvorili päť zárodkov, ktoré implantovali do maternice ženy túžiacej po dieťati. Zárodky obsahovali DNA matky aj otca, avšak tiež malé množstvo DNA v mitochondriách od darkyne vajíčka. Každý zárodok mal troch genetických rodičov.

Z piatich implantovaných embryí sa začali vyvíjať tri. To sa lekárom zdalo nebezpečné, preto jeden zárodok usmrtili (podobne sa čiastková interrupcia robí pri nebezpečných viacnásobných tehotenstvách). Jeden zo zvyšných zárodkov zomrel v 24. týždni kvôli pretrhnutiu medzibunkových membrán, a druhý v 29. týždni pre poruchu vyvíjajúcej sa chrbtice.

Lekári o pokuse informovali v polovici októbra na odbornej konferencii v americkom San Antoniu. Podľa nich príčina úmrtia nenarodených detí nemá nič spoločné s technikou ich vzniku.

Zakázaný postup presunuli do zámoria

Už v roku 2001 lekársky tím v americkom štáte New Jersey priviedol na svet tri desiatky detí, ktoré mali tiež troch rodičov. Vtedy lekári použili podobnú techniku - preniesli do oplodneného vajíčka cytoplazmu z iných vajíčok.

Vzápätí americké zdravotné úrady túto kontroverznú metódu zakázali. Obávali sa, že deti môžu v budúcnosti trpieť dosiaľ neznámymi genetickými poruchami. Nie je totiž zatiaľ isté, či kombinácia DNA troch rôznych ľudí nebude mať na takto narodené dieťa zlý vplyv.

Preto sa najnovší pokus uskutočnil v čínskom Kantone. James Grifo z univerzity v New Yorku, ktorý metódu vymyslel a spolupracoval s čínskymi vedcami, však teraz čelí kritike, že v USA zakázané rizikové postupy prenáša do zahraničia.

„Je nesprávne vyhýbať sa takto dohľadu amerických zákonov," citovala agentúra Reuters Marka Frankela z Americkej asociácie pre vedecký pokrok. Čína následne oznámila, že metódu tiež zakazuje.

Grifo na konferencii v San Antoniu povedal, že metóda je sľubná, pretože umožňuje bezdetným párom mať vlastné dieťa.

„Je však príliš riziková," namietol v časopise New Scientist iný americký vedec, Robert Lanza, ktorý sa preslávil pokusmi s terapeutickým klonovaním ľudských buniek. „Takéto zásahy do bunky výrazne zvyšujú riziko nenormálneho vývoja dieťaťa," varoval. Podľa jeho názoru je nevyhnutné ešte dlho postup skúšať na zvieratách, kým bude eticky prijateľné využiť ho pre prípadné ľudské tehotenstvo. Nasledujúce mesiace ukážu, či lekári utlmia svoje nadšenie, alebo si nájdu na ďalšie experimenty krajinu, ktorá ich zatiaľ nezakázala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priaznivci SPD (Nemecké voľby 2021)

Nemci si volili parlament aj kancelára.


a 5 ďalší 11 h
Julian Alaphilippe počas majstrovstiev sveta 2021.

Sagan nezachytil rozhodujúci útok súperov.


Sportnet a 1 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu