Martinsried/Bethesda 8. decembra (TASR) - Americko-nemeckému tímu vedcov sa podarilo trojrozmerne zobraziť vnútornú stavbu vírusu herpesu (HSV 1), ktorý môže v krajných prípadoch spôsobiť aj zápal mozgových blán. O výsledkoch práce výskumníkov amerického National Institutes of Health (NIH) a Ústavu Maxa Plancka pre biochémiu informoval časopis Science.
Pretože mnohé vírusy sú štrukturálne veľmi komplexné útvary, zložené s tisícov molekúl, doteraz nebolo možné skúmať molekulárnu architektúru ich vonkajších vrstiev, ktoré sú dôležité pre infikovanie buniek. Prekážkou bola aj často asymetrická forma vírusov (napríklad HIV).
Vírus herpesu v sebe nosí viac ako 90 percent ľudí na Zemi. Trojrozmernú štruktúru bolo možné vytvoriť vďaka novej záznamovej metóde, nazvanej kryoelektrónová tomografia.
Ukázalo sa, že HSV 1 je veľký iba 180-220 nanometrov. Skladá sa z jadra obklopeného dvojvrstvovým obalom, z ktorého vytŕča 600-750 glykoproteínových čapíkov rôznej dĺžky a tvaru. Usporiadanie týchto výbežkov na vonkajšej membráne nie je náhodné, ale prísne funkčné.
Medzi jadrom a vonkajším obalom sa nachádza vnútorná membrána, odborne nazývaná tegument. Obsahuje bielkoviny, ktoré zohrávajú významnú úlohu v počiatočnej fáze prenikania vírusu do bunky.
Metódu kryoelektrónovej tomografie vyvinuli nemeckí odborníci. "Je to najvhodnejší prostriedok na objasnenie vzťahu vírus-hostiteľ na molekulárnej úrovni, ako aj mechanizmov, ktorými vírus vniká do bunky a zasa ju opúšťa," povedal autor štúdie Kay Grünewald. Z dlhodobého hľadiska pomôže táto metóda vo vývoji nových liekov proti vírusovým ochoreniam.