SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Obloha v decembri

Hneď po zotmení sa nízko nad západným obzorom lúči Severná koruna a Herkules . Veľmi si ich však nevychutnáme. Lepšie budeme na tom pri pozorovaní ďalších súhvezdí. Rýchlo sa rozlúčime aj s „letným trojuholníkom": Labuť, Lýra, Orol budú síce ešte nad ...


December si môžeme spestriť pozorovaním Geminíd s maximom 14. 12. večer. Zážitok môžeprikrášliť až 80 rojových meteorov za hodinu. Snímka je z 13. decembra 1996 a zachytáva pády meteroritov počas 1,5 hodiny.

Hneď po zotmení sa nízko nad západným obzorom lúči Severná koruna a Herkules . Veľmi si ich však nevychutnáme. Lepšie budeme na tom pri pozorovaní ďalších súhvezdí. Rýchlo sa rozlúčime aj s „letným trojuholníkom": Labuť, Lýra, Orol budú síce ešte nad západom i bližšie k severu, ale už strácajú pôvodný lesk. Ich miesta vysoko na oblohe postupne obsadia Perzeus a Povozník , zo zenitu klesá Kasiopeja . Juh obsadili zvieratníkové súhvezdia ­ postupne kulminujú Ryby, Baran, Vodnár , už večer odchádza Kozorožec , smelšie nastupuje Býk . Ochrannú ruku nad nimi prevzal veľký štvorec Pegasa pokračujúci Andromédou , ktoré postupne prechádzajú medzi zenitom a ekliptikou. Dlho pred polnocou vrcholí aj málo zreteľná Veľryba , vľavo dole od nej stúpa veľké, ale ešte nevýraznejšie súhvezdie Eridanus . V tom čase však už zrak každého čo i len náhodného pozorovateľa priťahujú Orión , v plnej kráse Býk , Blíženci , Malý pes . Priestor medzi ním a obrazcom Veľkého psa so Síriom vypĺňa nenápadný Jednorožec.

V druhej polovici noci nastupujú ešte nedávno ranné súhvezdia: Rak , Lev , pod nimi dlhá Hydra, zdola „chrániaca" trojicu málo známych malých súhvezdí Sextant , Pohár , Havran . Panna už dávno nie je zvestovateľkou rána, teraz sú ňou Váhy . Od večera urobí Veľký voz veľký oblúk sponad severozápadného obzoru nad severovýchodný. Podobne putuje Drak . O polnoci je v zenite ešte Cefeus , no do rána absolvuje oblúčik k severozápadu. Naopak, na severovýchode sa pred stúpajúcou Veľkou medvedicou tlačia Žirafa s Rysom . Pastier je už vysoko nad východným obzorom a my s údivom znova registrujeme aj Severnú korunu. Čiže to, čo sme večer videli zapadať, nachádzame ráno na východnej oblohe.

Ale to ešte nie je všetko: za nimi a bližšie k severu nadránom užasnutí vidíme Lýru a Labuť ­ s nimi sme sa večer lúčili. Až teraz si naplno uvedomíme, že decembrové noci sú ozaj dlhokánske.

Merkúr nás v decembri neohúri. Viditeľný bude len v jeho prvej polovici, aj to skoro večer nízko nad juhozápadným obzorom. O to viac sa môžeme tešiť na oveľa jasnejšiu Venušu v Strelcovi. Z večerného súmraku sa stále smelšie vynára nad juhozápadný obzor ako jasná Večernica. 25. decembra večer nás upúta v konjunkcii s dvojdňovým úzkym kosáčikom Mesiaca. Jagavá Večernica prichádza, no ani nedávna jesenná „hviezda" Mars (keď bol nezvyklo blízko) sa nechce vzdať svojich pozícií. Ešte aj v decembri bude ovládať južné a juhozápadné nebo už od večera.

Jasný Jupiter pod Levom vychádza stále skôr, začiatkom decembra pred polnocou, koncom mesiaca ešte hodinu a pol včaššie. Najskôr si ho všimneme ráno 16. 12., keď v jeho blízkosti bude Mesiac pred poslednou štvrťou. So stúpajúcou jasnosťou začne (o mesiac-dva) pomaly dominovať večernej oblohe. Zatiaľ tam vládne zjasňujúci sa Saturn uprostred Blížencov. Neskôr večer 10. 12. sa k nemu priblíži Mesiac dva dni po splne. Ich konjunkcia sa odohrá na príťažlivom pozadí krásnych súhvezdí. Nejasný Urán kulminuje už za súmraku, zapadá hodinu pred polnocou, ale voľným okom ho v meste nezbadáte. Mimo obývaných oblastí to skúste s binokulárom a hviezdnou mapkou ­ takto ho vo Vodnárovi nájdete skôr. S Neptúnom v Kozorožcovi to bude oveľa ťažšie ­ je málo jasný a zapadá skoro večer. S Plutom nebude žiaden problém: zapadá i vychádza takmer so Slnkom, jednoducho v noci nad obzorom nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.