SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Nanoputána neodhalí ani mikroskop

Zaujímavý prístup k nanosvetu predstavili vedci z Rice University v Houstone, kde profesor James Tour a jeho skupina pracujú na syntéze antropomorfných organických molekúl. „Na svoj obraz" vytvorili organické molekuly, ktoré tvarom pripomínajú ľudí; ...


ILUSTRÁCIA ­ JOURNAL OF ORGANIC CHEMISTRY

Zaujímavý prístup k nanosvetu predstavili vedci z Rice University v Houstone, kde profesor James Tour a jeho skupina pracujú na syntéze antropomorfných organických molekúl. „Na svoj obraz" vytvorili organické molekuly, ktoré tvarom pripomínajú ľudí; nazvali ich Nanoputáni podľa Liliputánov z knihy Jonathana Swifta Gulliverove cesty. Cieľom takéhoto projektu (okrem pobúrenia daňových poplatníkov, z ktorých peňazí sú platení) je aj pritiahnuť potenciálnych študentov prírodných vied a ukázať im, že veda môže byť zábavná.

Základnou formou nanoputána je nanodieťa. Osobitne sa pripravia jeho horná a dolná časť tela, ktoré sa spoja „pásom". Z takéhoto dieťaťa možno pripraviť nanoprofesionála ­ teda nanošéfkuchára, nanoatléta, nanokráľa alebo aj nanotexasana. Nanodieťaťu len treba doslova vymeniť hlavu pomocou ožarovania v mikrovlnnej rúre (nanoetické komisie by v tomto bode asi mohli namietať, ale stále ide len o molekuly). Podobným spôsobom je možné pripraviť batoľa, baletku, sólo tanečníka, ale aj tancujúci pár alebo reťaz viacerých nanoputánov držiacich sa za ruky.

Iróniou je, že ľudský výzor takýchto molekúl je skutočný, ale sledovať ich okom alebo mikroskopom nie je možné. Tvar nanoputánov možno pozorovať len pomocou spektrálnych metód, ktorými sa meria hmotnosť alebo iné fyzikálne vlastnosti molekúl. Iba s pomocou takýchto údajov je možné vytvoriť si obraz o tom, ako postavičky vyzerajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.