SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Nanoputána neodhalí ani mikroskop

Zaujímavý prístup k nanosvetu predstavili vedci z Rice University v Houstone, kde profesor James Tour a jeho skupina pracujú na syntéze antropomorfných organických molekúl. „Na svoj obraz" vytvorili organické molekuly, ktoré tvarom pripomínajú ľudí; ...


ILUSTRÁCIA ­ JOURNAL OF ORGANIC CHEMISTRY

Zaujímavý prístup k nanosvetu predstavili vedci z Rice University v Houstone, kde profesor James Tour a jeho skupina pracujú na syntéze antropomorfných organických molekúl. „Na svoj obraz" vytvorili organické molekuly, ktoré tvarom pripomínajú ľudí; nazvali ich Nanoputáni podľa Liliputánov z knihy Jonathana Swifta Gulliverove cesty. Cieľom takéhoto projektu (okrem pobúrenia daňových poplatníkov, z ktorých peňazí sú platení) je aj pritiahnuť potenciálnych študentov prírodných vied a ukázať im, že veda môže byť zábavná.

Základnou formou nanoputána je nanodieťa. Osobitne sa pripravia jeho horná a dolná časť tela, ktoré sa spoja „pásom". Z takéhoto dieťaťa možno pripraviť nanoprofesionála ­ teda nanošéfkuchára, nanoatléta, nanokráľa alebo aj nanotexasana. Nanodieťaťu len treba doslova vymeniť hlavu pomocou ožarovania v mikrovlnnej rúre (nanoetické komisie by v tomto bode asi mohli namietať, ale stále ide len o molekuly). Podobným spôsobom je možné pripraviť batoľa, baletku, sólo tanečníka, ale aj tancujúci pár alebo reťaz viacerých nanoputánov držiacich sa za ruky.

Iróniou je, že ľudský výzor takýchto molekúl je skutočný, ale sledovať ich okom alebo mikroskopom nie je možné. Tvar nanoputánov možno pozorovať len pomocou spektrálnych metód, ktorými sa meria hmotnosť alebo iné fyzikálne vlastnosti molekúl. Iba s pomocou takýchto údajov je možné vytvoriť si obraz o tom, ako postavičky vyzerajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čínska developerská spoločnosť Evergrande.

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


9 h
Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


5 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


6 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 9 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu