Medzinárodné združenie výrobcov elektronických prístrojov a štúdiovej techniky, takzvané DVD fórum, japonským spoločnostiam NEC a Toshiba schválilo nový štandard DVD nosičov budúcej generácie, pri ktorých sa bude využívať modrý laser. Črtá sa tak ďalšia vojna o DVD formáty, ktorá môže pre zákazníkov znamenať ťažšie rozhodovanie pri kúpe DVD prehrávača, na ktorom bude možné prehrať len niektoré nosiče. Konkurenčný návrh totiž majú firmy Sony a Philips, ktoré sú tiež členmi DVD fóra a aj bez jeho požehnania môžu vyrábať produkty s vlastným štandardom.
Dnes používaný formát DVD, pri ktorom sa dáta zapisujú červeným laserom, bude nahradený modrým laserom v priebehu niekoľkých rokov. Hlavným dôvodom je potreba zvýšiť kapacitu DVD média namiesto dnešných dvoch až troch hodín kvalitného záznamu sa na jedno DVD zmestí po novom až päťkrát viac údajov. Nové DVD prehrávače budú stále schopné čítať aj staršie DVD nosiče kúpené ešte tento či budúci rok.
Elektronický priemysel má bohaté skúsenosti s vojnami o formáty. Tá posledná, o formát DVD diskov určených na napaľovanie, ešte stále prebieha. DVD Fórum oficiálne odsúhlasilo formát DVD-RW presadzovaný najmä japonskými firmami ako Pioneer. Iný formát DVD+RW vyvinutý firmami Sony a Philips si však získal veľkú časť trhu a jeho vynálezcovia ho vyhlasujú za dominujúci. Na trhu sa preto čoraz viac presadzujú najmä prístroje, ktoré podporujú oba formáty.
V porovnaní s dnešnou vojnou o formát pre napaľovačky, ktoré si kupujú domov bežní zákazníci, však v novom boji pôjde o štandard pre disky s filmami vyrábané priamo v továrňach. Konečné slovo preto zrejme budú mať veľké hollywoodske spoločnosti, ktoré podľa analytikov začnú používať len jeden formát. Na druhej strane by však bolo veľmi ťažké zaviesť akýkoľvek štandard bez súhlasu firiem Sony a Matsushita (vyrába značky Panasonic a JVC), ktoré dodávajú veľkú časť elektroniky pre prehrávanie DVD.
V pozadí vojny o „lepší" formát ide najmä o zisky firiem z licencií každý výrobca DVD prehrávača totiž musí vynálezcovi použitého formátu zaplatiť poplatok až desať dolárov za jeden vyrobený DVD prehrávač. Tieto poplatky sú pre výrobcov ako Philips, ktorý sa podieľal na vynáleze CD aj DVD, jedným z najdôležitejších zdrojov príjmov. Proti poplatkom sa však vzopreli napríklad čínski výrobcovia, ktorí zaviedli vlastnú technológiu EVD.
Firma NEC chce začať predávať osobné počítače schopné prehrávať DVD s novým štandardom do dvoch rokov, Toshiba zasa plánuje počítač s notebookmi s HD DVD mechanikou. (reuters, čtk, tb)