SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Slovensko, technologická korytnačka Európy

Krajina s výhodnou polohou v srdci Európy, šikovní a vzdelaní obyvatelia, malé technologické firmy schopné vďaka originálnym nápadom konkurovať zahraničným gigantom. Pre ľudí, ktorí v sebe stále živia takúto ilúziu budúcnosti Slovenska, musela minulotýždň


Potrebuje Slovensko viac rýchle cesty alebo rýchly internet?

ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV

ová konferencia ITAPA predstavovať veľký šok a vytriezvenie.

Írska ministerka hovorila o tom, ako v jej krajine informatizácia od základu zmenila prácu štátnych úradníkov. Štátny tajomník slovinského ministerstva informatizácie sa posťažoval na problémy pri prepájaní sofistikovaných elektronických databáz úradov. Český minister predstavil portál umožňujúci vybavovanie úradnej agendy cez internet a program zavádzania internetu na všetky pošty, kde by mohli portál využívať aj tí chudobnejší obyvatelia.

A zástupca Slovenska? Kľúčom vystúpenia poradcu ministra dopravy Branislava Opaterného bola úvaha o tom, že nestačí, aby sa informatizácii venovalo šesť ľudí na jednom odbore ministerstva ako doteraz. V budúcom roku treba vytvoriť aspoň sekciu, povedal Opaterný, ustanoviť splnomocnenca vlády a v horizonte dvoch-troch rokov možno uvažovať i o ministerstve. „Musíme urobiť aspoň prvý krok,“ povedal doslova. Chvíľami to vyzeralo ako výjazdové zasadnutie komisie OSN v krajine tretieho sveta – zahraniční účastníci rozprávali o reálnych projektoch a čo najtaktnejšie obchádzali fakt, že sú predsa len „o trošku ďalej ako tie vaše“ (český minister Mlynář), a domáci prikyvovali s tým, že do budúcnosti budú tiež určite o niečom podobnom uvažovať, ak náhodou zvýši čas a peniaze a „nájde sa politická vôľa“.

Mimochodom – kým z ostatných štátov diskutovali zväčša ministri a štátni tajomníci ministerstiev informatiky, domácu krajinu zastupoval Branislav Opaterný ako poradca ministra na vedľajší úväzok. Nikto vyššie postavený, kto by informatizácii rozumel (či by za ňu zodpovedal), totiž v štátnej správe nie je.

Prišiel čas pozrieť sa pravde do očí. Slovensko možno bude automobilovou veľmocou, bude mať zreformované zdravotníctvo, moderný daňový systém a možno bude aj vyhľadávanou turistickou destináciou, rozhodne však nebude technologickým tigrom. Práve naopak – 1. mája 2004 sa stane jednou z technologicky najzaostalejších krajín Európskej únie, štátom, ktorého vláda jednoducho nepovažuje rozvoj elektronických služieb alebo informačnej gramotnosti za svoju prioritu.

„Slovensko sa nachádza približne v polovici celosvetového rebríčka krajín v rozvoji znalostnej ekonomiky,“ povedal počas telekonferencie z Washingtonu expert Svetovej banky Carl Dahlman. „Od roku 1995 urobilo malý pokrok, ale väčšina ostatných krajín v regióne urobila pokrok dramatický.“

Najväčšou slabinou Slovenska je podľa správy Svetovej banky schopnosť inovácie – čo je pri budovaní modernej ekonomiky rovnaký problém, ako keby sme chceli rozvíjať poľnohospodárstvo bez ornej pôdy. „Slovensko neustále klesá v objeme prostriedkov vynaložených na výskum a vývoj, klesá v počte vedcov a inžinierov, klesá v množstve vedeckých a technických publikácií a má veľmi málo patentov,“ povedal Dahlman.

Čo sa týka tradičnej slovenskej ilúzie o vysokej vzdelanostnej úrovni, podľa správy Svetovej banky je skutočne vzdelanie na úrovni základných škôl jednou zo silných stránok Slovenska. Veľkým problémom je však jeho charakter – podľa Dahlmana musí školstvo prejsť kompletnou reštrukturalizáciou, pretože vzdelávanie je veľmi špecializované a absolventi nie sú schopní prispôsobiť sa požiadavkám pracovného trhu. Zle sme na tom aj v otvorenosti národnej kultúry novým podnetom a ochote vzdelaných ľudí zostať po doštudovaní na Slovensku.

V oblasti infraštruktúry najväčšou slabinou nie je ani tak využitie nových technológií občanmi (35. miesto na svete), ako skôr súkromnými podnikmi a najmä vládou (55. miesto), povedal Dahlman. Najviac zaostávame vo využití internetu.

Tieto informácie nepredznamenávajú žiadnu národnú tragédiu, hladomor ani hromadné vysťahovalectvo. Znamenajú len to, že Slovensko bude v nastávajúcom informačnom veku štátom prevažne priemyselným, rovnako ako bolo agrárnym štátom v čase priemyselnej revolúcie. Pritom tak, ako tu bolo v 20. storočí okrem poľnohospodárov aj množstvo robotníkov, v 21. tu bude množstvo ľudí živiacich sa svojím mozgom, i pracujúcich cez internet. Bude ich však menej, ako všade naokolo.

Žiadať od slovenskej vlády, aby budúci rok postavila o tri kilometre menej diaľnic a za ušetrené peniaze konečne vybavila všetky školy internetom, by vlastne znamenalo žiadať ju o vybočenie zo stáročnej slovenskej tradície. Tá káže pridať sa k novému prúdu civilizačného vývoja až vtedy, keď je všade v západnej a strednej Európe odskúšaný a „naspäť cesta nemožná“. Napokon, vláda plní len „spoločenskú objednávku“, keďže Slováci stále oveľa hlasnejšie volajú po diaľnicach, symbole konca priemyselnej éry, ako po dostupnejšom internete a kvalitnejšom vzdelaní pre svoje deti.

V porovnaní s oneskorením v zavádzaní parných strojov, kombajnov a elektrického prúdu je dnešná situácia nová len v dvoch drobnostiach.

Po prvé – pri budovaní informačnej spoločnosti sme skutočne mali po dlhých desaťročiach historickú šancu poskočiť vo vývoji prudko dopredu a v mnohom dobehnúť západnú Európu. Dokazuje to príklad Estónska, ktoré na tom bolo začiatkom 90. rokov oveľa horšie ako my.

Po druhé – na rozdiel od pomalej industrializácie v Rakúsko-Uhorsku a Československu sme sa tentoraz pre zaostávanie v ďalších desaťročiach rozhodli úplne slobodne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 11 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu