Bratislava 5. októbra (TASR) - Za presadzovanie "kultúry života" a odolávanie zhubnému pôsobeniu "kultúry smrti" pri budovaní spoločnej Európy sa vyslovili účastníci trojdňovej medzinárodnej konferencie Etika života v kresťanskej perspektíve", ktorá sa dnes skončila v Bratislave.
V spoločnom vyhlásení sa účastníci obracajú s naliehavou výzvou na všetkých zodpovedných za rozhodovanie o budúcnosti národov a štátov zjednotenej Európy, osobitne na poslancov zákonodarných zborov, predstaviteľov vlád, politické strany, mimovládne organizácie i pracovníkov masmédií, aby dôrazne presadzovali zákony chrániace ľudský život od okamihu počatia až po prirodzenú smrť.
"Vyslovujeme sa za dôsledný a úplný zákaz klonovania človeka v ktoromkoľvek štádiu vývoja a formovania ľudskej bytosti, ako aj za zákaz všetkých nebezpečných manipulácií a pokusov, pri ktorých je ohrozený život alebo zdravie ľudského embrya, plodu alebo počatého dieťaťa", zdôrazňuje sa vo vyhlásení.
Účastníci konferencie sa vyslovili za zvýšenú podporu výskumu adultných (dospelých) kmeňových buniek a uplatňovanie takých biomedicínskych postupov, ktoré rešpektujú ľudský život. Odmietajú akúkoľvek diskrimináciu v dôsledku genetickej výbavy jednotlivca alebo určitej skupiny, sú za ochranu života v situáciách, keď je ohrozený pre svoju krehkosť, chorobu, fyzické či duševné postihnutie a kategoricky odmietajú eutanáziu.
Žiadajú takisto dôslednú legislatívnu ochranu proti všetkým formám obchodu s ľuďmi, ľudskými orgánmi a tkanivami, jednoznačnú právnu ochranu rodiny založenej na manželstve muža a ženy a jej všemožnú podporu zo strany spoločnosti a štátu, ako aj ochranu a uplatňovanie práv dieťaťa.
Medzinárodnú stretnutie usporiadali konferencie katolíckych biskupov Rakúska, Maďarska a Slovenska v spolupráci s biskupskými konferenciami Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Českej republiky, Poľska a Slovinska v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní (2003-2004). Zúčastnilo sa na nej vyše 200 popredných odborníkov a osobností zo Slovenska a zo zahraničia.
Medzi prednášajúcimi bola aj rakúska spolková ministerka pre vzdelávanie, vedu a kultúru Elisabeth Gehrerová, ktorá zdôraznila dôležitosť kresťanskej výchovy mládeže. Informovala, že Rakúsko dáva prednosť výskumu dospelých buniek pred výskumom a ničením embryí.
Proti výskumu embryonálnych buniek, ako aj proti financovaniu tohto výskumu z peňazí Európskej únie sa vyslovil poslanec Európskeho parlamentu Peter Liese z Nemecka i ďalší účastníci konferencie.