(4. – 10. 9. 2003)
p Jakob Schiotz a K. Jakobsen z Technical University of Denmark v Lyngby simuláciou správania hraníc kryštalických zrniek medi zistili, že je najtvrdšia, ak zrnká merajú 10–15 nm.
p Náš vesmír azda vznikol výbuchom vo vnútri čiernej diery. Explozívne rázové vlny z nej napokon urobili bielu dieru, zdroj látky a energie. Táto nová kozmológia Joela Smollera a Blakea Templea z University of California má viacero predností.
p William Bottke zo Southwest Research Institute v coloradskom Boulderi s kolegami teoreticky preukázal, že slnečné svetlo môže ovplyvniť vývoj rotácie planétok. Vysvetľuje to nedávno zistené čudné rozloženie rotačných periód planétok z rodiny Koronis.
p Tím Manfreda Mudelseeho z Universität Leipzig prekvapujúco (v svetle vlaňajších udalostí) zistil, že extrémne zimné povodne na riekach Labe a Odra sú čoraz zriedkavejšie a ich výskyt v lete sa za posledných 80 až 150 rokov nezmenil. Človek ich ovplyvňuje minimálne.
p Harsh Bais z Colorado State University vo Fort Collins s kolegami odhalil, prečo je nevädza Centaurea maculosa, zavlečená do Severnej Ameriky z východnej Európy, taká zlá burina. Z koreňov vylučuje jed zhubný pre severoamerické rastliny, zatiaľ čo európske sú proti nemu odolné.
p Tímy Alana Coopera z University of Oxford a D. Lamberta z Massey University v Aucklande z DNA kostí zistili, že samice vymretých novozélandských vtákov moa boli až trikrát ťažšie a o polovicu vyššie ako samce! Pri vtákoch (aj cicavcoch) je to unikátne.
p Tím Kennetha Rocka z University of Massachusetts Medical School zistil zvýšenú hladinu kyseliny močovej v poranených bunkách. Imunitnému systému to môže signalizovať hroziace nebezpečenstvo. Kyselina močová navyše zrejme posilňuje účinok vakcín.
p Joanna Fowlerová z Brookhaven National Laboratory s kolegami objavila ďalší škodlivý účinok fajčenia. V srdci, pľúcach, obličkách a slezine znižuje hladinu enzýmu monoamínovej oxidázy (MOA), ktorý sa podieľa na regulácii dôležitých fyziologických funkcií.
p Brahim Lounis z Université de Bordeaux 1 s kolegami úspešne vizualizoval malé množstvá membránových bielkovín v bunkách, využijúc drobučké, iba 10-nanometrové častice zlata.
p Tím Petera Leea zo Stanford University geneticky upravil baktériu Lactobacillus jensenii, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ženskej vagíne, aby poskytovala ochranu proti vírusu HIV. Upravená baktéria priťahuje vírus a ten potom menej infikuje ľudské bunky.
ZDENĚK URBAN