SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Paviání otcovia sa starajú o svojich potomkov

Priama rodičovská starostlivosť samcov je medzi cicavcami skôr vzácna. No pre mnohé druhy mačiakovitých opíc (Cercopithecidae) to neplatí. Samce týchto opíc mláďatám bežne čistia srsť, nosia ich, podporujú ich v sporoch s rovesníkmi a chránia pred infanti


Paviání otec sa zastáva vlastného potomka v spore dvoch mláďat. „Môj ocko to vie najlepšie!“ platí aj u paviánov. FOTO – NATURE

cídou (vraždenie mláďat). Aby sa však takéto správanie dalo vysvetliť ako skutočná rodičovská starostlivosť, treba jednoznačne preukázať, že samce sa pri ňom výberovo venujú vlastnému potomstvu. Dosiaľ sa to však nepodarilo.

V sociálnych jednotkách, skladajúcich sa z viacerých samcov a viacerých samíc, to nie je ľahké. Vládne v nich totiž zvyčajne promiskuitný sex, keď sa samica počas jedného obdobia ruje pári s niekoľkými samcami. Otcovstvo je tak nejasné, aspoň z pohľadu človeka.

Obrat teraz priniesli nové výsledky publikované v časopise Nature, o získanie ktorých sa zaslúžil Jason Buchan z Duke University v Durhame (Severná Karolína, USA) s tromi kolegyňami, pracujúcimi pre viaceré vzdelávacie a odborné inštitúcie v USA a Keni – Susan Albertsovou, Joan Silkovou a Jeanne Altmannovou.

V kenskom Národnom parku Amboseli a priľahlých oblastiach na úpätí Kilimandžára skúmali členov piatich skupín divých savanových paviánov babuinov (Papio cynocephalus). Táto konkrétna paviánia populácia je pod trvalým dohľadom vedcov už od roku 1971. Buchan s kolegyňami zozbieral údaje o zásahoch samcov do sporov mláďat v trojročnom období medzi júlom 1999 a júlom 2002. Súčasne genetickými rozbormi jednoznačne určili otcov 75 zo 102 mláďat, ktoré počas výskumu boli členmi spomenutých skupín.

Porovnanie obidvoch súborov údajov preukázalo, že dospelé paviánie samce medzi mláďatami rozlišujú a do ich sporov sa zamiešavajú tak, že výberovo podporujú vlastné potomstvo. Hoci dospelé paviánie samce migrujú medzi skupinami, celá polovica zo skúmaných mláďat mala otcov vo svojej skupine najmenej do troch rokov.

Keďže podpora v sporoch pomáha mláďaťu nadobudnúť postavenie v rámci hierarchie skupiny a chráni ho pred poraneniami a stresom, možno takúto aktivitu dospelých paviáních samcov považovať za skutočnú rodičovskú starostlivosť.

Ako však samce pri promiskuitnom systéme párenia dokážu rozoznať svojich potomkov? Využívajú pri tom zrejme nepriame aj priame indikácie. Podľa všetkého si jednak pamätajú, že práve oni sa najviac párili s príslušnou samicou počas vyvrcholenia jej ruje (paviánice ovuláciu inzerujú zdurením a jasnočerveným sfarbením zadných partií), takže „produkt“ – mláďa, je s najväčšou pravdepodobnosťou práve ich, jednak vychádzajú z takých podrobností vzhľadu mláďat, ktoré ľuďom unikajú, ako aj z ich pachu.

Tak či onak je jasné, že paviánie samce z Amboseli si svojím otcovstvom bývajú celkom isté. Spochybňuje to zaužívaný názor vedcov, že samice primátov, ktoré sa pária s viacerými samcami, takto postupujú s cieľom zatemniť otcovstvo, aby potomkov lepšie uchránili pred infanticídou a v rámci skupiny rozšírili okruh samcov, poskytujúcich mláďatám nejakú formu starostlivosti.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haugenová na stretnutí s britskými poslancami.

Deti nie sú v bezpečí, varuje whistleblowerka.


22 h
Koronavírus na Slovensku

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 460-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast oslavuje stú epizódu poslucháčskymi otázkami.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu