SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Mobilné vysielače v balónoch

Boli ste na vysokohorskej túre (alebo nebodaj na prechádzke v púšti) a nemohli ste telefonovať z mobilu? Americká firma Space Data ponúka originálne riešenie problému pokrytia málo zastavaných území mobilným signálom a už budúci rok by sa malo ukázať, ...


foto

Boli ste na vysokohorskej túre (alebo nebodaj na prechádzke v púšti) a nemohli ste telefonovať z mobilu? Americká firma Space Data ponúka originálne riešenie problému pokrytia málo zastavaných území mobilným signálom a už budúci rok by sa malo ukázať, či ide o nezmysel alebo geniálnu myšlienku.

Namiesto pozemných staníc bude firma používať špeciálne vyvinuté miniatúrne vysielače pripevnené na balónoch. Tie sa budú vznášať vo výške 30 kilometrov a jeden pokryje mobilným signálom územie trikrát väčšie než Slovensko. Bežný pozemný vysielač pritom pokrýva územie s polomerom asi 20 kilometrov.

Nad koncepciou balónových vysielačov už v minulosti uvažovalo viacero firiem, ich plány však zahatala vysoká hmotnosť vysielačov znemožňujúca vynesenie bežnými balónmi. Vysielač by zároveň predstavoval nebezpečenstvo aj pre lietadlá.

Inžinieri zo Space Data však vyvinuli špeciálny vysielač a zároveň aj minatúrny latexový balón s priemerom 1,5 metra. Balón bude stúpať zo zeme rýchlosťou 300 metrov za minútu, ale vo vzduchu sa udrží len 24 hodín. Potom sa rozpadne a zvyšok vysielača vážiaci len necelé tri kilogramy dopadne na padáku na zem. Medzitým bude vypustený ďalší balón, ktorý vysielač nahradí. Firma odhaduje, že pätinu vysielačov ktoré dopadnú na zem, niekto nájde a vráti, takže sa budú môcť opäť použiť. Štart jedného balóna bude stáť 300 dolárov a podľa firmy Space Data je takéto riešenie oveľa lacnejšie, ako keby mali mobilní operátori rovnaké územie pokryť bežnými vysielačmi.

Firma dúfa, že po úspešných testoch tento rok bude už koncom roku 2004 pokrývať Spojené štáty sedemdesiatimi vysielačmi v balónoch. Využívať by sa mali spočiatku na prenos dát, textových správ či e-mailov alebo na diaľkové monitorovanie zariadení umiestnených na odľahlých miestach. Neskôr sa počíta aj s prenosom hlasu.

Vysielače v balónoch sa nehodia na pokrytie husto osídlených území, kde by mohli pri páde niekoho zraniť. Výrobca však dúfa, že sa postupne stanú doplnkom bežných vysielačov pre odľahlé časti sveta. (tb)

www.spacedata.net

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 25. mar

Nové správy z sveta vedy.


a 2 ďalší 24. mar

Mechanochémia je perspektívna pri zhodnocovaní odpadov.


a 2 ďalší 24. mar
SkryťZatvoriť reklamu