SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
POČÍTAČOVÉ HRY

Takmer dokonale vyladené formuly

Mágovia športových hier EA slávia už niekoľko rokov úspechy so svojou F1 simuláciou, naposledy s prívlastkom 2002. Tentoraz však prichádza s trochu odlišnou koncepciou v novom pokračovaní s názvom F1 Challenge 99-02.


foto

Autori sa totiž rozhodli udrieť na strunu najzapálenejším fanúšikom F1 a pripravili možnosť pretekať s autami, jazdcami a na tratiach presne zodpovedajúcich rokom 1999 až 2002.

Nikomu z cieľového publika netreba objasňovať, aké veľké a zaujímavé zmeny sa udiali v jednotlivých tímoch po stránke pilotov, dizajnu alebo sponzorov a taktiež, ako sa zmenili niektoré trate. PC verzia hry síce oproti konzolovému základu neobsahuje mód kariéry, v ktorom sa z úplného nováčika v seriáli F1 máte prepracovať až na vrchol, ale vo finále to nie je žiadna tragédia. Okrem spomínaného detailného prístupu k vývoju F1 za ostatné štyri roky autori doladili a upravili aj ďalšie podstatné súčasti hrateľnosti. Pretekárov vždy dokáže nahnevať nezvládnutá umelá inteligencia oponentov. V tomto prípade si však prakticky niet na čo sťažovať. Rovnako veľmi dôležitý zvuk motora, ktorý úplne kazí dojem v iných hrách, autori doviedli až na prah reality.

O samotnej fyzike jazdy, ktorá je ešte ďalej ako naposledy a simuluje aj rozdiely medzi oboma výrobcami pneumatík, môže zodpovedne hovoriť len skutočný jazdec F1. My môžeme len konštatovať, že s dobrým volantom ide o jedinečný zážitok z rýchlej jazdy, ktorý nie je pri vyššej náročnosti jednoduché zvládnuť. Nie všetko sa však pohlo k realite. Traťoví maršali a Safety Car chýbajú aj tentoraz. Vizuálna stránka zastávok v boxoch je spolu s okolím trate tiež stále tesne za konkurenciou. Samotné monoposty však vyzerajú skvele a sú plné tých najmenších detailov, ktoré odlišujú jednotlivé stajne. Rovnako volanty a kokpity s prehľadom valcujú konkurenciu.

Aj napriek niekoľkým nedostatkom, ktoré vlastne priamo nesúvisia s pilotovaním monopostu, je teda nové F1 Challenge 99-02 skvelým príkladom výborne vyladených formúl.

www.ea.com

Viac o počítačových hrách nájdete na www.hry.sme.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


10 h
Juraj Sagan (vpravo) s bratom Petrom.

Budúcnosť Juraja Sagana nie je známa.


a 1 ďalší 5 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu