SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Genetici prepisujú knihy života

„Byť zoológom je teraz vzrušujúce,“ povedal na nedávnom svetovom genetickom kongrese v austrálskom Melbourne profesor Michael Akam, genetik z britskej Cambridgeskej univerzity a riaditeľ jej zoologického múzea. Zoológovia totiž po polstoročí teraz začínaj


Ovocná muška octomilka je vďačným objektom genetického výskumu. FOTO – ARCHÍV

KRESBA – UNIVERSITY OF TEXAS

ú prepisovať rodokmene mnohých biologických druhov. Postarali sa o to najnovšie úspechy genetiky pri čítaní dedičnej informácie bunky – genómu.

„Päťdesiat rokov mali zoologické učebnice v princípe tú istú štruktúru. Sekvenovanie genómu ukázalo, že niečo v nich bolo síce správne, ale ostatné kapitoly beznádejne zastarali. Musíme ich celé prepísať,“ povedal Akam.

Druhy, o ktorých sa myslelo, že sú veľmi vzdialené, vo svetle najnovších výskumov vyzerajú ako príbuzné. Príkladom je muška drozofila, obľúbený nástroj genetického výskumu, pretože sa rýchlo množí a možno na nej skúmať prebiehajúce mutácie. V tomto trojmilimetrovom hmyze Akamov tím odhalil gén, ktorý určuje vývoj embrya. Gén zvaný hox funguje počas embryonálneho vývoja ako centrálny počítač, podľa ktorého programu sa bunky rozhodujú, či sa vyvinú ako tkanivo krídel, nôh alebo trebárs nervové bunky.

„Predpokladali sme, že náš objav bude fascinujúci pre biológov zaoberajúcich sa hmyzom, ale nik z nás netušil, že podobné gény nájdeme aj v stavovcoch,“ povedal Akam. Potom vedci tie isté gény našli aj v ľudskom genóme a podľa všetkého tam plnia rovnakú úlohu ako pri ovocnej muške.

To donútilo mnohých biológov zmeniť vžité predstavy o blízkosti či vzdialenosti rôznych druhov. Teraz to vyzerá tak, že čo geneticky platí pre mušku, v princípe platí aj pre slona.

Dokonca aj v organizmoch doteraz považovaných za rýdzo primitívne vedci odhalili prekvapujúcu zložitosť a usvedčili tým naopak z primitívnosti predchádzajúce predstavy biológov. Tím Davida Millera z James Cook University v austrálskom Townsville našiel v morských koraloch množstvo génov, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z genómu stavovcov, a majú k nim dokonca bližšie ako gény ovocnej mušky. Ešte prekvapujúcejšie však bolo zistenie, že koraly, zaraďované do bezstavovcov, majú len málo génov, typických pre tento živočíšny druh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Diplomovka za 600 eur na splátky. Prezentácia na obhajobu grátis.


a 1 ďalší 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu