úniou.
„Testovanie liekov na laboratórnych zvieratách je, bohužiaľ, nevyhnutné, aby sme chránili ľudské zdravie,“ konštatoval komisár Európskej únie pre vedu Philippe Busquin v tlačovej správe, vydanej Európskou komisiou. Zdôraznil však, že treba aspoň urobiť čo najviac pre to, aby sa množstvo laboratórnych zvierat znížilo. To je práve prípad metódy, na ktorej vývoji sa podieľali vedci z akademických ústavov i farmaceutických firiem z Nemecka, Veľkej Británie, Holandska, Rakúska, Švajčiarska, Talianska a Nórska.
Niektoré lieky sa môžu pri výrobe znečistiť látkami, ktoré potom u pacienta vyvolajú horúčku (napríklad jedmi, produkovanými niektorými baktériami). Kontrola vzoriek sa už viac ako polstoročie robí tak, že laborant vpichne králikovi liek a sleduje, či sa nezvýšila jeho telesná teplota. To by svedčilo o kontaminácii medikamentu.
Pokusných králikov pri týchto testoch možno nahradiť krvou jedného druhu amerického kraba (Limulus polyphemus). Krv tohto kraba sa v skúmavke zráža, ak sa dostane do kontaktu s niektorými bakteriálnymi látkami, vyvolávajúcimi horúčku. Problém je však v tom, že krabia krv nereaguje na všetky toxíny, ani na vírusy či plesne. Skúška s využitím živých králikov, ktorých imunitný systém je ľudskému oveľa bližší, zostávala pri záverečných testoch aj tak nevyhnutná.
Teraz však európski vedci vyvinuli sadu šiestich testov s použitím ľudských bielych krviniek. Tie v skúmavke pri styku s látkami vyvolávajúcimi horúčku vytvárajú špecifické molekuly. Laboratórne testy tieto molekuly okamžite odhalia.
Nová metóda je menej prácna, lacnejšia a citlivejšia, a ešte sa pri nej ušetrí veľa pokusných zvierat. Do svojej výbavy ju okamžite prevzalo viac ako dvesto laboratórií z Európy aj ďalších kontinentov.
(jet)