SME

Korytnačke vytiahli z nosa 12 cm plastovú slamku

Video znázorňuje utrpenie zvierat kvôli ľudskému odpadu.

Korytnačke plastová slamka bránila v dýchaní.Korytnačke plastová slamka bránila v dýchaní. (Zdroj: REPROFOTO SME/YOUTUBE.COM/COASTS)

BRATISLAVA. Mŕtve vtáky, ktorých žalúdky sú naplnené plastovými uzávermi, živočíchy zachytené v rybárskych sieťach, alebo pokryté olejom. Odpad pokrývajúci veľké plochy svetových oceánov je stále väčší a väčší problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstaviť si rozsah tohto problému je pre ľudí naozaj veľmi ťažké. To, čo naozaj spôsobuje ľudská činnosti živočíchom ukazuje video, ktoré natočili morskí biológovia neďaleko Kostariky.

Objavili korytnačku, ktorá mala zapichnutý veľký kus plastovej slamky priamo v nose. Prostredníctvom videa s názvom "Nie plastickým slamkám" chcú upozorniť na utrpenie, ktoré rôzne druhy odpadu živočíchom spôsobujú.

SkryťVypnúť reklamu

Osemminútový boj

Spočiatku si mysleli, že ide iba o určitý druh červa, no až neskôr zistili, že je to 12 centimetrová plastová slamka. Korytnačka kvôli nej nemohla poriadne dýchať. Na videu zachytávajú snahu o jej odstránenie jediným nástrojom, ktorý mali vtedy k dispozícii – kliešťami na švajčiarskom nožíku.

Video zobrazuje snahu biológov, ale tiež bolesť korytnačky, ktorej po chvíli začne tiecť krv z nosa. Po osemminútovom zápase sa napokon podarilo slamku odstrániť. Krvácanie krátko po vybratí neprirodzeného objektu prestalo.

„Dezinfikovali sme ranu jódom a korytnačku sme pozorovali, kým sme ju vypustili späť do divočiny,“ citoval členku posádky biológičku Christine Figgenerovú portál IFLScience.com.

Pozor, video obsahuje zábery, ktoré môžu byť pre niekoho nepríjemné:

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Chcú čistiť oceány

Odhaduje sa, že vo svetových oceánoch v súčasnosti pláva viac ako päť biliónov kusov smetí. Ohrozujú oceánsku faunu aj flóru a stávajú sa problémom pre celý ekosystém. S ním chce bojovať skupina nadšencov v rámci svojho projektu The Ocean Cleanup, ktorého cieľom je v roku 2016 vypustiť prvý systém na čistenie oceánov.

Veľký morský „vysávač“ bude mať takmer dva kilometre a stane sa najväčším plávajúcim objektom na svete. Spoločnosť ho plánuje na budúci rok vypustiť pri brehoch Japonska a ďalšie dva roky má zberať plastový odpad v Pacifiku.

Prečítajte si tiež:Chystajú najväčšie upratovanie v histórii, odstránia bilióny smetíČítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu