SME

Prielom v boji s ebolou. Vyvinuli vakcínu so 100-percentnou úspešnosťou

Ebola si vyžiadala za posledné dva roky 27-tisíc nakazených a 11-tisíc úmrtí.

Vakcína ma zatiaľ svoje nedostatky, je ju však už možné nasadiť.Vakcína ma zatiaľ svoje nedostatky, je ju však už možné nasadiť. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Vakcína proti zákernej chorobe ebola je na svete. Spoločnosti GAVI Alliance sa podarilo vyvinúť vakcínu proti ebole so 100-percentnou úspešnosťou.

V súčasnosti už prebiehajú prípravy, aby mohla byť vakcína poskytnutá zdravotníkom a ohrozeným ľuďom vo všetkých ohniskách tejto zákernej choroby.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie si od decembra 2013 vyžiadala v trojici západoafrických krajín - Libérii, Sierre Leone a Guinei celkovo 11-tisíc obetí a ďalších 16-tisíc ľudí sa chorobou nakazilo.

Na základe štúdie publikovanej v britskom lekárskom odbornom časopise The Lancet novú vakcínu úspešne testovali na 7500 ľuďoch. „Je to veľmi dobrý deň,“ vyhlásil pre magazíne The New Scientist výkonný riaditeľ spoločnosti GAVI Alliance Seth Berkley.

Spoločnosť má vyčlenených 390 miliónov dolárov, aby vakcínu nazvanú rVSV-ZEBOV rozšírili v najviac postihnutých oblastiach.

Aktuálne prebiehajú kľúčové rokovania s vládami postihnutých krajín, samotnou spoločnosťou a Svetovou zdravotníckou organizáciou, aby tento proces prebehol čo najrýchlejšie.

„Dá sa povedať, že o Guineu je už postarané, ale je potrebné zastaviť ohniská v ďalších krajinách ako je Sierra Leone alebo Libéria, prípadne v Mali a Ugande,“ dodal Berkley.

Len vo štvrtok úrady v Sierra Leone umiestnili do karantény 500 ľudí po smrti muža, u ktorého diagnostikovali ebolu. Stalo sa tak v oblasti, kde sa toto vírusové ochorenie nevyskytlo už niekoľko mesiacov.

Problém novej vakcíny spočíva v tom, že je ju potrebné skladovať pri teplote -80 stupňov Celzia, čo je problematické práve v tropických krajinách Afriky. Zároveň táto vakcína nemusí poskytnúť ochranu voči všetkým kmeňom eboly a nie je jasné, akú dlhú ochranu poskytuje a kedy je potrebné preočkovanie.

DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(15)61117-5

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu