RÍM, BRATISLAVA. Volá sa Da Vinci a je nástrojom na utajené špehovanie počítačov vládnymi agentúrami. Skrytý pred pohľadom používateľov sleduje ich aktivity a umožňuje nazerať do ich dát a súkromia.
Hackerom sa podľa magazínu The Register podarilo nabúrať informačný systém vývojárov a skopírovať z neho 400 gigabajtov dát. Tie sprístupnili v P2P sieti a verejnosť na ne upozornili v diskusných fórach, ale aj na Twitteri vývojárskej firmy.
Dáta analyzujú
Balík obsahuje zdrojové kódy systému, ktoré môžu odbornej verejnosti prezradiť kľúčové informácie zo zákulisia, ktoré by mohli pomôcť pri budovaní ochrany pred nástrojmi tohto typu. Popri nich sa hackeri zmocnili aj e-mailovej komunikácie, digitálnych identít, prístupov k technickej podpore, či hlasovým nahrávkam hovorov a komunikácie.
Ohromné množstvo dát čaká ešte hlbšia analýza, obsahuje množstvo súborov, ktoré môžu obsahovať i obchodné informácie, zmluvy, či vývojárske zámery, ktoré doposiaľ neboli realizované.
Špehujú pre štáty
Špehovacie nástroje Da Vinci používa v štátnych službách napríklad Saudská Arábia, Omán, Libanon, ale aj Čile, ktoré zaplatilo v minulom roku licenciu vo výške 2,85 milióna dolárov.
Podobnému útoku v minulom roku čelila firma, ktorá vyvíja pre vládne agentúry podobnú sadu špehovacích nástrojov s názvom FinFisher.