SME

Prelomový štart sa nepodaril, Falcon 9 explodoval

Misia mala znamenať prielom v opakovanom využití raketovej technológie.

Raketa Falcon 9 explodovala vo výške 45 kilometrov.Raketa Falcon 9 explodovala vo výške 45 kilometrov. (Zdroj: NASA)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Súkromná vesmírna raketa Falcon 9 spolu s 2,5 tonami zásob pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu dnes krátko po štarte explodovala.

Štart o 16:21 nášho času bol zdanlivo úspešný, avšak po približne dvoch minútach letu raketa explodovala vo výške 45 kilometrov.

"Raketu postihla anomália počas vzostupu. Situáciu vyšetrujeme," uviedla spoločnosť SpaceX prostredníctvom účtu sociálnej sieti Twitter.

Majiteľ spoločnosti Elon Musk oznámil, že k poruche došlo práve krátko pred odpojením prvého stupňa rakety, ktorý sa mal potom vrátiť na Zem.

NASA odvysielala explóziu naživo. Zábery si môžete pozrieť tu:

Štart sledovali aj súčasní obyvatelia Medzinárodnej vesmírnej stanice. Astronaut Scott Kelly vyjadril smútok nad explóziou rakety.

Prevratná technológia

Išlo o tretí nevydarený štart rakety, ktorá mohla byť používaná opakovane. Systém spočíva v tom, že raketa po vynesení modulov, pristane na špeciálnom plavidle v oceáne. Doteraz sa ešte nič podobné nepodarilo.

Pre SpaceX šlo už o tretiu nevydarenú skúšku technológie, od ktorej si sľubuje zásadne zníženie nákladov na vesmírne lety. Prielom v tejto technológii by mohlo zásadným spôsobom urýchliť lety s ľudskou posádkou na Mars.

1317137902177338254_res.jpg

Schéma, ako by mala raketa vracajúca sa na Zem fungovať. Zdroj: SpaceX

Zatiaľ len Sojuz

Súčasťou nákladu mali byť aj komponenty potrebné na prerobenie pristávacieho systému stanice na prijímanie komerčných letov. V budúcnosti tak molo byť možné prostredníctvom súkromných letov spoločnosti SpaceX na ISS dopravovať aj astronautov.

Súkromné lety spoločnosti SpaceX využíva Národný úrad pre letectvo a vesmír od roku 2012 po tom, ako definitívne poslala do dôchodku raketoplány.

Jediný, kto je v súčasnosti schopný na stanicu dopraviť ľudí, sú Rusi prostredníctvom svojich lodí Sojuz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu