MARSEILLE, BRATISLAVA. Spoliehajú sa na operátora, naprogramovanú trasu a vždy vychádzajú z informácií, ktoré im zabezpečia senzory. Hoci sa svet dronov doposiaľ točil okolo gyroskopov a akcelerometrov, už čoskoro to môže byť inak.
Drony môžu získať zrak bez toho, aby boli osadené kamerami s miliónmi snímacích bodov.
Vedci z Institut des Sciences du Mouvement Etienne-Jules Marey sa nechali inšpirovať svetom hmyzu a vytvorili senzory, ktoré pracujú podobne ako oči hmyzu.
Dvojica snímačov pozostáva z 24 svetlocitlivých fotodiód, ktoré vytvárajú akýsi hrubý, čiernobiely stereo obraz.
Algoritmus s pracovným názvom „optic flow“ vyhodnocuje kontrasty, ktoré snímače zaznamenávajú. Vďaka nim dokáže vypočítať nielen to, akou rýchlosťou sa pohybuje vpred, ale aj akým spôsobom mení svoju polohu vzhľadom na horizont.
Prednosťou nového prístupu je, že tento digitálny zrak dokáže prinášať viac vnemov, ktoré možno využiť na zdokonalenie riadenia letu. Dron dokáže s predstihom reagovať na nepredvídanú prekážku a vyhnúť sa jej.
V testovacom laboratóriu podľa magazínu Engadget prebieha výskum na trenažéri s názvom BeeRotor. Na ňom sa okolo rovnakej osi pohybuje dron a umelý horizont.
Vedci sú presvedčení o tom, že ich novátorský prístup inšpirovaný ríšou hmyzu by mohol priniesť senzory, ktoré by mohli zmeniť svet robotiky, autonómnych zariadení a dronov.