ARLINGTON, BRATISLAVA. Očakáva sa od nich, že pri záchranných prácach po katastrofách nahradia ľudí. Roboty z rôznych kútov sveta budú predvádzať svoje schopnosti, aby americká DARPA odmenila tie najšikovnejšie.
Kým si víťazi medzi sebou podelia 3,5 milióna dolárov, ich robotické stroje budú musieť ukázať, že sú pripravené na nasadenie v teréne. Zadanie je jednoduché: robot s diaľkovým ovládaním musí pricestovať na miesto určenia, vystúpiť z automobilu a prejsť cez ruiny ku kontrolným bodom, pri ktorých bude musieť vykonať drobné úlohy.
Pripojiť ťažné laná, pracovať s kabelážou alebo uzavrieť bezpečnostný ventil. Popri tom si budú musieť zabezpečiť energiu z vlastných akumulátorov a spojenie medzi nimi a operátormi bude prerušované. Roboty sa budú musieť zotaviť nielen z pádu pri prekotení, ale aj čiastočne plniť úlohy bez toho, aby dostávali presné povely na ich splnenie.
Veľká letná prehliadka podľa magazínu LiveScience nadväzuje na projekt z roku 2013, kedy podobné roboty plnili iba drobné čiastkové úlohy v simulovaných podmienkach. Tentokrát by mali splniť celistvú misiu, pri ktorej ich bude čakať prekvapenie.
Vývojom sa zaoberajú nielen akademici z univerzít celého sveta, ale aj veľké hardvérové a softvérové spoločnosti a inštitúty, ktoré vo výzve vidia svoju príležitosti. DARPA má za sebou niekoľko ročníkov podobných projektov. Všetko sa to začalo automobilmi, ktoré dokážu neznámym terénom jazdiť bez človeka, pokračovalo to robotmi na nosenie batožín a teraz tu máme digitálnych záchranárov.
Najlepší vývojári nemusia skončiť iba s odmenou, ale aj kontraktmi na technológie, ktoré by vládna agentúra mohla prevziať do svojho portfólia.