SME

Videli sme, ako bude vyzerať budúcnosť televíznej zábavy

Extrémne vysoké rozlíšenie v každom produkte, chytré funkcie či jednoduchý prenos filmov a hudby po celom byte.

hlavny.jpg

ILUSTRAČNÉ FOTO – Matúš Paculík

TEXT: Matúš Paculík

Keď koncom roka 2013 obletela svet správa o ukončení výroby plazmových televízorov značkou Panasonic, začalo sa pre japonskú firmu jedno z najťažších období jej existencie.

No roky budované postavenie v mŕtvom segmente firma prekonala a vytvorila nové televízory.

Minulý rok tak vzniklo niekoľko zaujímavých modelov LCD televízorov a aj tento roky sa objavilo pár zaujímavých zariadení. Predstavili ich vo Frankfurte, kde nám ukázali jednu z možných budúcností digitálnej zábavy.

4K vo všetkých produktoch

Je jedno, či do ruky zoberiete najlepší fotoaparát, kameru, alebo sa postavíte pred jeden z nových televízorov. Ultra vysoké rozlíšenie nájdete všade, dokonca aj v Blu-ray prehrávačoch a akčných kamerách.

No kým sme pred rokmi boli pri podobne propagovanej 3D technológii odkázaní len na filmových tvorcov, dnes si obsah v 4K rozlíšení vytvoríme aj sami - možno je aj vo vašom vrecku smartfón, ktorý natočí video v 4K rozlíšení.

Väčšina prémiových kamier a fotoaparátov dnes zaznamená video vo vyššom ako Full HD rozlíšení a keď sa splnia sľuby Netflixu, budeme mať obsahu v ultra vysokom rozlíšení viac než dosť.

No kým za najlacnejší 4K televízor zaplatíme približne 500 eur, tak pri dobrom fotoaparáte si budeme musieť pripraviť pravdepodobne raz toľko.

S ultra vysokým rozlíšením však rátajú aj Blu-ray prehrávače. Natívny 4K obsah síce neprehrajú, ale Full HD rozlíšenie dokážu zložitými výpočtami zvýšiť na 4K, pričom rozdiel zbadáte aj voľným okom.

4k_r2319.jpg

Trinásť televízorov

Ako spoznáte, že firma verí jednej technológii? Stačí sa pozrieť na jej ponuku: ak pri desiatich televízoroch z trinástich prezentuje prítomnosť 4K rozlíšenia 3840 x 2160 bodov, čosi to už znamená.

Vysoký počet obrazových bodov sa spoločnostiam jednoducho páči.

Ak vám stačí televízor s Full HD či dokonca len s HD rozlíšením, máte dnes vlastne už o čosi chudobnejší výber. Prekvapilo nás tiež to, že výrobca nepoužil zakrivenú obrazovku pri svojich najdrahších modeloch.

tv2.jpg

Firefox v televízoroch

Po rokoch skúšania a hľadania správneho smeru pre Smart TV výrobcovia možno našli riešenie. Do digitálnej minulosti odchádzajú neprehľadné a zložité verzie chytrých systémov pre televízory, o ktoré zákazníci aj tak nemali záujem.

Na obrazovke už nebudeme mať desiatky rôzne vyzerajúcich odkazov na aplikácie či úvodné obrazovky od výmyslu sveta.

Základná obrazovka v podaní systému Firefox má tri funkcie – prezeranie televízneho vysielania, odkaz na aplikácie a výber externých vstupov.

Je to jednoduché a elegantné riešenie, ktoré aj keď si upravíte pripnutím často využívaných funkcií a kanálov, tak sa v ňom nestratíte. Operačný systém je však len na začiatku svojho vývoja, no ponuka aplikácií nie je obmedzená.

Pri štarte nechýbajú sociálne siete a najrozšírenejšie streamovacie služby ako je Netflix.

Panasonic bude mať Firefox OS vo všetkých nových televízoroch so 4K rozlíšením. Základné modely chytré aplikácie nepoznajú, keďže im chýba adekvátna hardvérová výbava na ich spustenie.

Aby nebolo rôznych možností málo, nebudú všetky televízory s Firefox OS vybavené rovnakým prehliadačom. Niektoré vám webové stránky zobrazia v základnom prehliadači, iné zas v počítačovom Firefoxe.

ffos.jpg

Netflix bude súčasťou

Ak dnes chcete sledovať najrozšírenejšiu streamovaciu službu, musíte na Slovensku klamať a pravdepodobne aj porušovať zákony.

Plány Netflixu našťastie rátajú aj s nami a najneskôr do konca budúceho roku budeme služba oficiálne aj u nás - zo služby využívanej len niekoľkými západnými krajinami sa tak môže stať masová záležitosť, ktorú si nájdete v každom novom televízore, stačí sa len prihlásiť.

To neznamená, že všetky filmy musia byť automaticky v 4K. Pri niektorých modeloch televízorov bude dostupná verzia aplikácie schopná prehrať filmy v 4K rozlíšení.

Podmienkou ale je, aby televízor obsahoval špeciálny čip. Pri základných modeloch bez 4K rozlíšenia si preto Netflix vychutnáte len v HD rozlíšení. Druhou a možno ešte významnejšou novinkou sú pridané úpravy obrazu na čele s HDR.

Táto technológia je však ešte stále vo vývoji, no jej ukážka nás oslnila. Krátke video, na ktorom sa zrazu objavil východ slnka, totiž dokázal televízor zobraziť s takou intenzitou, až sme si automaticky prikryli oči.

V bežných televízoroch ju ale zatiaľ nečakajte, aj ona potrebuje tie najlepšie modely a špeciálne upravené verzie filmov

TIP: Pozrite si odborné recenzie na najlepšie Ultra HD (4K) televízory a ich aktuálne ceny.

netflix.jpg

Cestu reportéra spolufinancovala spoločnosť Panasonic.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu