SME

Je lacná a pripomína Nokiu. Aká je prvá Lumia od Microsoftu? (test)

Smartfón s logom Microsoftu je pekný, farebný a kúpite ho už za stovku. Od posledných Nokií je na nerozoznanie.

(Zdroj: Microsoft)

Microsoft Lumia 535

Páči sa nám:

dobrá cena, dizajn, zaujímavé aplikácie

Nepáči sa nám:

hardvér, slabý fotoaparát

Cena:

109 eur

Hodnotenie:

6,7

Produkt na test poskytla spoločnosť Microsoft.

Nostalgia do sveta technológií nepatrí. Smútili sme za legendou menom Palm, Blackberry tiež nie je v najlepšej forme a najnovšie sa zo smartfónov Lumia vytratilo označenie Nokie. Vyskúšali sme prvú Lumiu, ktorá má na sebe logo Microsoftu.

Smartfón za stovku

Vyrobiť lacný smartfón dnes dokáže hocikto, no nie vždy je výsledok použiteľný aj bez väčších výhrad. Lumia 535 má tú výhodu, že je vybavená systémom nenáročným na výkon hardvéru a môžete v nej používať až dve SIM karty.

Prvý dojem ale závisí hlavne od kvality konštrukcie a použitých materiálov. A práve v tomto smere Microsoft nesklamal a zachoval všetko dobré, čo ponúkali aj predchádzajúce modely vyrobené ešte pod značkou Nokie.

Lumia 535 je pekná už pri prvom pohľade a dotyku - dizajn a typ použitého materiálu nápadne pripomínajú iPhone 5C. Nekritizujeme, nám sa výsledok veľmi páči a smartfón považujeme za jeden z najkrajších v danej cenovej kategórii.

Navyše, môžete si ho kúpiť aj v inej ako len bežnej bielej a tmavej farbe. Mladšie ročníky zaujme sýta oranžová a zelená farba, pričom si môžete dokúpiť aj farebne zladené puzdrá.

lumia-535-dual-sim-hero1-jpg_r2269.jpg

Systém, ktorý nehryzie

Windows Phone je presne ten systém, ktorý patrí aj do lacných smartfónov. Je nenáročný na výkon hardvéru, vyzerá dobre aj na horších displejoch a hlavne ho ovládne aj technicky menej zdatný používateľ.

Microsoft vybavil Lumiu 535 jeho najnovšou verziou 8.1 s označením Denim. Vybavená je všetkými dôležitými aplikáciami - od kancelárskeho balíka Office až po offline navigáciu HERE Drive+.

Na Windows Phone máte k dispozícii väčšinu dôležitých aplikácií od Facebooku cez Runtastic až po Dropbox. Situácia s množstvom programov a hier už nie je tak zlá ako pred rokmi a bežnému používateľovi by nemalo nič chýbať.

K práci so smartfónom nemáme žiadne výhrady, počas dvoch týždňov používania sme nezaznamenali žiadne zaváhanie či opakujúce sa chyby. Jediným rozdielom oproti drahším modelom boli mierne pomalšie reakcie pri práci v systéme.

system.jpg

Základný hardvér

Parametre
  • Snapdragon 200, 4x 1,2 GHz
  • Adreno 302
  • 1 GB pamäť
  • 8 GB úložný priestor
  • 5“ IPS displej, 540x960 bodov
  • Wi-Fi, BT 4.0, GPS, FM rádio
  • 5 MPx foto, LED blesk
  • Batéria 1905 mAh
  • 140x72x8,8 mm
  • 146 gramov
  • Windows Phone 8.1

Na čo plánujete využívať svoj smartfón? Občasné prezeranie webu, písanie si na Facebooku, občasné fotenie a hranie jednoduchých hier?

Nenáročné úlohy nevyžadujú výkonný hardvér a ak nečakáte od lacných smartfónov zázraky, budete spokojní.

Lumia 535 je vybavená štvorjadrovým čipom Snapdragon 200 s pracovnou frekvenciou 1,2 GHz. Doplňuje ho gigabajtová operačná pamäť a grafický čip Adreno 302. Nenarazili sme na žiadnu aplikáciu, ktorej by hardvér nestačil. Iná situácia je pri hrách, hlavne tie graficky náročné potrebujú niečo výkonnejšie.

Dátové úložisko má kapacitu 8 gigabajtov, no k dispozícii máte menej ako polovicu. Ak chcete smartfón využívať aj ako navigáciu a multimediálne zariadenie, tak sa kúpe pamäťovej karty nevyhnete.

Veľké očakávania nemajte ani od displeja. Uhlopriečka je síce veľká, no pri piatich palcoch je rozlíšenie 540x960 bodov na niektoré úkony nevyhovujúce.

Prezeranie webových stránok s veľmi malým písmom je nepríjemné a malé rozlíšenie sa prejaví aj pri fotografiách.

Od multimédií veľa nečakajte

Lumie boli vždy známe nadpriemerným fotoaparátom. Toto tvrdenie ale platí len pre strednú a vyššiu triedu modelov, tie najlacnejšie vedia fotiť len veľmi priemerne. Snímač s rozlíšením 5 megapixelov zvládne len dobre osvetlené scény bez výrazných kontrastov.

V opačnom prípade sa pripravte na nevýrazný výstup a s odchádzajúcim svetlom budú fotografie plné šumu. O niečo horšie dopadli možnosti videozáznamu, konkrétne rozlíšenie, ktoré výrobca limituje na 848x480 bodov.

Softvérová výbava pre fotenie je nadpriemerná aj napriek tomu, že základná aplikácia veľa možností neposkytuje.

Z obchodu si môžete zadarmo stiahnuť napríklad špeciálnu aplikáciu na fotenie selfie, animovaných fotografií či zaujímavú Lumia Refocus, s ktorou si na fotografii dodatočne zaostríte každý objekt.

lumia-535-with-cover_r6821.jpg

Cena je dôležitá

Prvá Lumia od Microsoftu je dobrá a lacná. Výrobca si za ňu pýta 109 eur, čo je férová ponuka s ohľadom na solídnu konštrukciu a pekný dizajn. S hardvérom rekordy lámať nebudeme, ale veď to od lacného smartfónu ani nečakáme.

Na čo presne je teda lacný smartfón okrem telefonovania dobrý? Vďaka veľkému displeju sa na ňom dobre píšu správy, teda ak si dokážete zvyknúť na divnú klávesnicu s tromi nečakanými klávesmi na pravej strane.

Môžete ho využiť ako navigáciu, zabaví vás pri fotení, má rýchly webový prehliadač a dokonca aj FM rádio. Naopak, nečakajte, že sa zahráte graficky náročné hry a po súmraku sa radšej ani nepokúšajte fotiť či nahrávať video.

TIP: Pozrite si aktuálne ceny a odborné recenzie mobilu Microsoft Lumia 535.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu