MIAMI, BRATISLAVA. Aktívne používanie Facebooku môže o nás prezrádzať viac, ako sme si ochotní pripustiť. Tvrdia to výskumníci z univerzity v Cambridge a Stanfordovej univerzity, ktorí vytvorili expertný systém na analýzu dát.
Vo svojej práci sa zamerali na vyhodnocovanie kliknutí na tlačidlo Like. Dospeli k záveru, že informácie, ktoré za sebou zanechávame pri tejto činnosti, môžu odhaliť osobnostný profil každého z nás. Bez toho, aby bolo potrebné skúmať človeka pri živom pohovore.
Podľa servera abs-cbnnews.com tím dobrovoľníkov a ich priateľov vypĺňal pri prieskume dotazníky zamerané na hodnotenie osobnosti. Ľudí sa pýtali na ich samotných alebo na ich priateľov a rodinných príslušníkov. Následne analyzovali záznamy o Like klikoch a pokúšali sa dáta porovnávať s profilmi. Celkovo spracovali dáta o viac ako 86-tisícoch respondentoch.
Výskumníci dospeli k záveru, že aktívny používateľ za sebou necháva dostatočný objem stôp, ktoré možno použiť na hodnotenie a vytvorenie používateľského profilu. Prednosťou algoritmov podľa akademikov je, že sa nenechajú ovplyvniť subjektívnymi pocitmi hodnotiteľa. Pracujú iba s faktami, ktoré softvér dokáže presne interpretovať.
Hodnotiaci algoritmus by mohol napomáhať vedcom pri zostavovaní psychologických či demografických štúdií, ktoré môžu mať spoločenský význam. Skupinové dáta a ich spracovanie by nemuseli narušiť súkromie jednotlivcov.