SME

Prečo sa ľuďom kazia zuby? Päť vedeckých odpovedí na detské prečo

Prečo nezahynú ryby po úderu blesku a prečo si umývame zuby? Prečítajte si pokračovanie našej prílohy Prečo.

Zuby sú pozadu, predbehli sme evolúciu. Foto - FOTOLIA, AP

Prečo si musíme umývať zuby?

Evolúcia je niekedy pomalá a naše zuby sú prichystané na kratší život v produktívnom veku s menším množstvom cukrov.

Odpoveď na otázku, ktorú pravidelne počúva takmer každý rodič, je taká jednoduchá, ako je neuspokojujúca. Zuby si umývame jednoducho preto, aby sa nepokazili. V skutočnosti však otázka ukrýva hlbší problém, ktorý má aj komplikovanejšiu odpoveď.

Správne otázka znie asi takto: Prečo nám príroda nadelila zuby, ktoré sa tak často kazia? A prečo sa kazia nám, keď naši blízki príbuzní ako šimpanzy a gorily prežijú celý život bez čistenia zubov?

Evolúcia nie je dokonalá a, najmä, pracuje veľmi pomaly. Vždy, keď život narazí na zmenu či na problém, začne sa prispôsobovať. Úpravy sa však odohrávajú v priebehu státisícov rokov.

Kazivé zuby sú priamou ukážkou toho, čo sa stane, keď vývoj ľudskej spoločnosti predbehne vývoj ľudského tela. Fakt, že ľudia začali za posledných približne štyristo generácií (z pohľadu evolúcie zanedbateľný okamih) žiť v organizovanej a poľnohospodárskej spoločnosti, priniesol pre naše zuby dve zásadne zmeny, ktoré evolúcia ešte nemala čas dobehnúť. Žijeme dlhšie a naša strava je plná cukrov.

Zuby sme prežili

Výdobytky civilizácie – moderná medicína a priemyselná revolúcia za posledné dve storočia predĺžili priemerný ľudský život o desiatky rokov.

Podľa údajov nadácie Gapminder na začiatku 19. storočia nemala ani jedna krajina na svete predpokladanú dĺžku života presahujúcu štyridsať rokov. Dnes je predpokladaná dĺžka života na Slovensku okolo 75 rokov. V Holandsku či v Japonsku už prekročila hranicu 80 rokov. Štatistika nevylučuje, že by sa ľudia dožívali vysokého veku aj v minulosti. No bola vyššia pravdepodobnosť, že počas svojho života zahynú.

Zuby sú preto evolučne vymyslené tak, aby s človekom prirodzene vydržali najmä v produktívnom veku. S každým prežitým desaťročím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa pokazia. Ak ľudia chcú, aby s nimi vydržali dlhšie, musia sa o ne starať.

Kazy majú, samozrejme, aj zvieratá žujúce v divokej prírode. Moderní ľudia však majú vďaka dobrej šanci dožiť sa vysokého veku väčšiu pravdepodobnosť, že sa im bez pridanej starostlivosti zuby stihnú pokaziť.

Veľmi podobný prípad vidíme aj pri zvieratách. Kým šimpanz sa v divočine dožíva v priemere 40 rokov, v zajatí môže žiť do šesťdesiatky. Šimpanzom v zajatí sa zuby kazia a ošetrovatelia im ich preto musia čistiť.

Cukor je všade

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3JQJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu