SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Viac ako 400 webov zavrela polícia v anonymnej sieti Tor a za ich prevádzkovanie uväznila 17 ľudí. Za veľkým záťahom v digitálnom priestore stojí americká FBI a Europol, ktorí ho s podporou úradov a inštitúcií uskutočňovali v posledných mesiacoch. Ide o najväčšiu akciu svojho druhu.
Táto správa prichádza iba niekoľko dní nato, ako svetové médiá informovali o ukončení prevádzky známeho obchodu s drogami, zbraňami a útočnými hackerskými nástrojmi Silk Road 2.0. Práve nelegálne obchodovanie a pranie špinavých peňazí bolo nosnou témou záťahu.
Podľa BBC sa operácie vedenej USA zúčastnilo 16 štátov Európy, pri fyzických zásahoch sa podarilo zaistiť milión dolárov vo virtuálnej mene Bitcoin a 180-tisíc eur v hotovosti, drahých kovoch a nelegálnom tovare.
Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo únik identít, ktoré sa skrývali za mechanizmus anonymnej siete a virtuálnej meny. Práve vďaka technológiám, ktoré bránia vystopovaniu, sa sieť Tor stala atraktívnou na vytvorenie virtuálneho čierneho trhu.
Kým pri záťahu na Silk Road 2.0 informovali úrady o tom, že sa im podarilo fyzicky preniknúť do realizačného tímu trhoviska, pri ostatných prípadoch nie sú známe konkrétnejšie informácie.
Sieť Tor vznikla v rámci výskumu amerického námorníctva a stala sa otvorenou platformou na vytvorenie anonymného virtuálneho priestoru. Ten sa stal útočiskom v krajinách s intenzívnou cenzúrou, umožnil komunikáciu disidentom a stal sa nástrojom spájaným so slobodou.
Paralelne však poskytol priestor pre aktivity, ktoré bývajú považované za nezákonné. V súčasnosti jeho služby používajú takmer tri milióny ľudí.