SME

Američania majú strach z eboly. Zaviedli povinnú karanténu

Zdravotnú sestru, ktorá sa vrátila zo Sierra Leone, dali na 21 dní do povinnej karantény, hoci testy na ebolu boli negatívne.

Zdravotná sestra Kaci Hickoxová.Zdravotná sestra Kaci Hickoxová. (Zdroj: www.theblaze.com)

NEW YORK, BRATISLAVA. Poslednú noc jej v rukách zomrelo malé dievčatko, o ktoré sa starala. Na druhý deň opustila vyčerpaná 33-ročná zdravotná sestra Kaci Hickoxová Sierra Leone, kde spolu s organizáciou Lekári bez hraníc pomáhala bojovať proti ebole a vrátila sa domov do Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doma ju prijali ako podozrivú. Na letisku Newark v New Jersey ju zobrali do karanténnej miestnosti.

„Na medzinárodné letisko v Newarku som priletela v piatok po vyčerpávajúcej dvojdňovej ceste zo Sierra Leone,” opisovala.

SkryťVypnúť reklamu

V karanténnej miestnosti ju hodiny vypočúvali. „Ako kriminálnika,“ opisovala pre televíziu CNN. „Bola som unavená, hladná a zmätená, ale snažila som sa zachovať pokoj.“

Teplota jej medzitým stúpla z 36,6 stupňov na 38,3 stupňa. Úradníkom na letisku ako zdravotná sestra vysvetľovala, že to treba pripísať aj rozrušeniu.

„Do univerzitnej nemocnice v Newarku ma eskortovalo osem policajných áut. Sireny húkali a svetlá blikali,” opisovala.

Karanténa v dvoch štátoch

V nemocnici ju zatvorili do nevykurovaného stanu, s posteľou, plastovými stoličkami a bez sprchy. Tam bude 21 dní, čo je inkubačná doba pre smrteľný vírus. V karanténe bude, hoci dva testy ukázali, že nie je nakazená ebolou.

„Moje občianske práva boli porušené,“ povedala pre televíziu CNN a rozhodla sa úrady zažalovať.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnú 21-dennú karanténu nariadili dva americké štáty - New York a New Jersey. Urobili to bez súhlasu Bieleho domu i Úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorý odporučil trojtýždňové pozorovanie, nie karanténu.

Šéf úradu Anthony Fauci to kritizuje. „Takéto drakonické opatrenia len sabotujú boj proti ebole a sťažujú cestu lekárov a zdravotníkov do Afriky,“ povedal pre NBC. „Najlepší spôsob, ako sa chrániť, je zastaviť epidémiu v Afrike,“ povedal.

Načítavam video...

Sestrička zažaluje úrady

Aj Biely dom je proti. „Lekári a sestričky sú nepostrádateľní, ak máme ebolu zastaviť pri jej zdroji,“ povedal hovorca vlády Josh Earnest po krízovom zasadnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom v nedeľu.

Po zasadnutí guvernér New Yorku Andrew Cuomo nakoniec oznámil, že karanténu môžu zdravotníci stráviť doma a budú odškodnení za dni, ktoré nebudú pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Hickoxová neustúpi. Najala si známeho advokáta Normana Siegela, ktorý sa venuje ľudským právam. Chce zo svojho prípadu urobiť precedens, aby ochránila ďalších lekárov a zdravotníkov.

„Epidémia sa ďalej rozširuje. Potrebujeme lekársky personál, aby sme chorobu porazili v západnej Afrike. Spojené štáty musia potom tých, čo sa vrátia, prijať s dôstojnosťou a ľudskosťou,“ dodala.

Podľa OSN sa ebolou nakazilo už viac ako 10-tisíc ľudí, zomrelo 4922. Nové podozrenie na nákazu je v New Yorku len u päťročného chlapčeka, ktorý sa vrátil z Guiney.

Dlhodobá pomoc Guinei

Americká vyslankyňa pri OSN Samantha Powerová prisľúbila obyvateľom africkej Guiney, že Spojené štáty im budú pomáhať v boji s epidémiou eboly aj dlhodobo.

Powerová je v týchto dňoch na návšteve krajín západnej Afriky, ktoré sú najviac postihnuté epidémiou eboly.

SkryťVypnúť reklamu

Austrálske úrady vydali v pondelok nariadenie, na základe ktorého cestujúci zo Sierry Leone, Libérie a Guiney nedostanú vstupné víza.

Ak už boli víza vystavené, no ešte ich nevydali, zrušili ich. Ľudia, ktorí majú trvalé víza, musia stráviť v karanténe 21 dní, kým ich vpustia do Austrálie.


Kliknutím zväčšíte

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu