SME

Pozrite sa, ako sa Windows zmenili za 30 rokov

Od jednoduchého grafického rozšírenia až po najrozšírenejší operačný systém na svete. Pozrite si, ako vyzerala každá jedna verzia Windows.

(Zdroj: Microsoft)

Windows 1 (1985)

win-1.jpg

Písal sa rok 1975, keď Bill Gates a Paul Allen založili spoločnosť Microsoft. O desať rokov neskôr sa im s výraznou pomocou Steva Ballmera darí úspešne dokončiť prvú oficiálnu verziu Windows s označením 1.0.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Systém s grafickou nadstavbou výrazne uľahčuje prácu s počítačom. Bolo to na vtedajšie pomery zaujímavé riešenie, ktoré ale vyžadovalo až pol megabajtu pamäte pre beh viacerých programov (dnešné smartfóny majú pamäť 3 gigabajty).

Windows 2 (1987)

win-2.jpg

O dva roky neskôr je na svete druhá verzia Windows s niekoľkými výraznými zmenami. Na plochu pribudli ikony programov, mohli sme využívať klávesové skratky, po prvýkrát sa objavil ovládací panel a zlepšila sa aj grafika.

SkryťVypnúť reklamu

Nainštalovať ste ho mohli len na počítač vybavený procesorom Intel 286. Mimochodom, Microsoft sa o rok neskôr stal celosvetovo najväčšou softvérovou firmou (hodnotené podľa predajov).

Windows 3 (1990)

win-3.jpg

Výrazné rozšírenie systému prichádza s verziami 3.0 a 3.11, ktoré si za dva roky kúpilo až 10 miliónov zákazníkov. Bola to zároveň prvá verzia systému, ktorá vedela v používateľskom rozhraní zobraziť 16 farieb a neskôr podporovala na vtedajšiu dobu neuveriteľných 256 farieb.

Systém ale stále fungoval len v 16 bitovom režime a nevedel využiť viac ako 16 megabajtov operačnej pamäte.

Windows 95 (1995)

win-95.jpg

Revolučná verzia, ktorej sa len za prvých päť týždňov predalo cez sedem miliónov kópií. Windows 95 je konečne plnohodnotný operačný systém, pri ktorom sme sa prvýkrát stretli s tlačidlom Štart.

SkryťVypnúť reklamu

Systém už v základe podporoval rôzne modemy pre prístup na internet, CD mechaniky a bol pripravený na rôzne multimédiá. Microsoft vo veľkom rozbehol podporu aj pre počítačové hry, jeho rozhranie DirectX je dnes používané nielen na počítačoch, ale aj v hernej konzole Xbox One. Mimochodom, Internet Explorer používame od roku 1995.

Windows 98 (1998)

win-98.jpg

Windows 98 je posledná verzia systému založená na MS-DOS a zároveň prvá, pri ktorej sa Microsoft zameral aj na bežných domácich používateľov. Tí si systém rýchlo obľúbili, keďže podporoval DVD mechaniky a moderné USB rozhranie.

Microsoft neskôr vytvoril špeciálnu Me verziu, zameranú výhradne na domáce multimédiá. Kvôli rôznym problémom sa veľmi nerozšírila a mnohými používateľmi je dodnes označovaná za vôbec najhoršiu. Lepšie na tom bola verzia Windows 2000 Professional, určená výhradne pre biznis počítače.

SkryťVypnúť reklamu

Windows XP (2001)

win-xp.jpg

Dlhé roky najobľúbenejší operačný systém, ktorý prišiel s výraznými grafickými zmenami. Microsoft dal konečne zbohom sivej farbe a ak niekomu prekážala základná zeleno-modrá kombinácia, mohol si s pomocou rôznych programov upraviť systém na nepoznanie.

Windows XP je stále považovaný za veľmi stabilný, no potreboval k tomu niekoľko servisných balíčkov. Stále ho môžete nájsť na mnohých domácich i pracovných počítačoch. Len pre zaujímavosť, Windows XP pozostáva zo 45 miliónov riadkov kódu.

Windows Vista (2006)

win-vista.jpg

Ak by sme hľadali najviac kritizovanú verziu systému Windows, skončila by Vista minimálne na druhom mieste. Pritom z veľkej časti za problémy môžu predajcovia notebookov, ktorí Vistu inštalovali na modely s malou operačnou pamäťou.

SkryťVypnúť reklamu

Používateľom sa nepáčili ani problémy s digitálnymi právami a nový systém ochrany (UAC) otravoval natoľko, až si ho väčšina ľudí radšej vypla. Spokojní boli majitelia notebookov kvôli výrazne lepšej správe napájania a ak ste mali výkonný hardvér, užili ste si výrazne prepracované používateľské rozhranie.

Windows 7 (2009)

win-7.jpg

Sedmička je presne to, čo mnohí čakali od Visty - rýchly systém s pekným vzhľadom a optimalizáciou na mobilné zariadenia. Pribudla síce aj podpora pre dotykové ovládanie, no prvé pokusy o tablety s Windows 7 dopadli veľmi zle.

Systém si používatelia rýchlo obľúbili a mnohí z nich stále nemajú dôvod prejsť na novšiu verziu. Behom šiestich mesiacov predal Microsoft 100 miliónov kópií a začiatkom tohto leta bol systém na viac ako polovici všetkých počítačov sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Windows 8 (2012)

win-8.jpg

Rýchly a stabilný systém, pri ktorom spravil Microsoft zásadné rozhodnutie a zrušil tlačidlo Štart. Vlna kritiky bola veľká, no nielen kvôli nemu. Nasilu nanútená nová verzia používateľského rozhrania sedela dotykovým zariadeniam, no pre pracovné počítače a veľké obrazovky bola nepraktická.

Systém bol znova rýchlejší, dokonca s menšími nárokmi na hardvér. Výrazne sa zrýchlili štart či prebudenie z režimu spánku a pribudla pokročilá synchronizácia medzi viacerými zariadeniami. Špeciálnej RT verzii systému určenej na tablety chýbali aplikácie a podpora od výrobcov hardvéru.

Windows 10 (2015)

win-10.jpg

Sú to len dva týždne, čo Microsoft zverejnil prvé oficiálne informácie o novom systéme a už si jeho skúšobnú verziu stihlo stiahnuť viac ako jeden milión používateľov. Windows 10 konečne vráti tlačidlo Štart, síce je zmenené, no firma sa konečne uberá správnym smerom a upustila od presadzovania nového rozhrania Modern UI.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvýkrát bude systém určený pre všetky typy zariadení, čo výrazne uľahčí vývoj nových aplikácií pre tablety a smartfóny. Na Windows 10 si ešte chvíľu počkáme, finálna verzia sa očakáva až na budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťZatvoriť reklamu