SME

Ebola je v Európe, mohli ju zastaviť

Zdravotná sestra v Madride sa nakazila, keď ošetrovala španielskych misionárov. Tí už ebole podľahli.

(Zdroj: SITA/AP)

MADRID, BRATISLAVA. Ochranný oblek musí byť nepriepustný a musí obsahovať dýchací prístroj, v ktorom je vzduch oddelený od zvyšku miestnosti.

Také sú pravidlá Svetovej zdravotníckej organizácie na výbavu zdravotníkov, ktorí liečia ebolu. V podmienkach Afriky sa často nedodržiavajú, no v Európe by mali byť štandardom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Kliknutím zväčšíte

Nemalo sa to stať

V madridskej nemocnici to však neplatilo a najhoršia epidémia eboly v histórii sa presunula aj do Európy. V pondelok potvrdili ebolu u zdravotnej sestry, ktorá ošetrovala španielskych misionárov.

SkryťVypnúť reklamu

Tých priviezli zo západnej Afriky, obaja už na ebolu zomreli. Sestra je tak prvým nakazeným, ktorý ochorel mimo Afriky.

„Ak by boli prijaté dostatočné opatrenia, toto by sa nestalo. Teraz je kľúčové zistiť, kde presne sa stala chyba,“ cituje Daily Telegraph virológa z Nottinghamskej univerzity.

Sestra sa podľa odborníkov mohla nakaziť, keď manipulovala s telami misionárov. Pri ebole totiž telo vylučuje veľké množstvo tekutín, v ktorých sú milióny vírusov eboly.

Na prepuknutie choroby, ktorá v západnej Afrike zabila tri a pol tisíca ľudí, stačí jediný vírus.

Po nakazení mala sestra niekoľko dní dovolenku. Kľúčové bude izolovať všetkých, s ktorými sa stretla, jej manžel už je v karanténe, rovnako ako ďalší zdravotníci, ktorí misionárov ošetrovali.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Dalo sa to čakať

Aj keď sa európske krajiny snažia prijímať opatrenia proti šíreniu epidémie, príchod choroby na kontinent až takým prekvapením nie je.

Vedci zo Severovýchodnej univerzity v Bostone na základe analýzy letovej premávky vyčíslili, že šanca, že do 24. októbra sa vírus objaví vo Francúzsku, je až 75 percent. Pri Británii ide o 50 percent.

„Kým bude tento vírus vyčíňať v západnej Afrike a situácia sa bude neustále zhoršovať, je len otázkou času, kedy sa jeden z týchto prípadov dostane do lietadla smerujúceho do Európy,“ povedal pre Reuters Derek Gatherer, ktorý skúma šírenie epidémie.

Pred rozšírením eboly do Európy v utorok varovala aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Riaditeľka jej európskej pobočky Zsuzsanna Jakabová podľa Reuters povedala, že Európa v najbližšom čase „takmer určite“ zaznamená ďalšie prípady eboly.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia posilní leteckú pomoc pre Sierru Leone, Libériu a Guineu. Do hlavného mesta Sierry Leone odletí v piatok prvá časť humanitárnej pomoci v objeme 100 ton.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu