SME

Slováci odkrývajú staroveký Egypt, narazili na prvý dôkaz koní

Dávne zubadlo ukazuje, že na Tell el-­Retábí sa pred tisícročiami pohybovali kone a možno i vozy.

Slovenskí vedci skúmajú staroveký Egypt na Tell el­Retábí.Slovenskí vedci skúmajú staroveký Egypt na Tell el­Retábí. (Zdroj: SAV / NADÁCIA AIGYPTOS)

BRATISLAVA. Pod jemnými vláknami štetca sa začne objavovať štruktúra. Je to hrob spred tisícov rokov, kde sa kosť za kosťou vynárajú pozostatky človeka, ktorý žil a umrel ešte niekedy v starovekom egyptskom svete. A tento obyvateľ z dávnej minulosti nebol príliš bohatý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to taká obyčajná kostra,“ hovorí egyptológ Jozef Hudec, ktorý už od roku 2007 pôsobí v rámci spoločnej slovensko-poľskej misie v Tell el-Retábí na východe nílskej delty. „Tehlový príkrov, žiadne hrobové prílohy. A neďaleko sa pod podlahou domu nachádzal novorodenec, rovnako bez príloh. Oveľa hlbší hrob zase pod múrom, no odkryli sme iba nohy.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred zhruba dvomi týž?dňami sa skončila tohtoročná, siedma sezóna slovenských archeológov v Egypte. Vedci na nálezisku skúmajú napríklad život záhadných obyvateľov starovekej ríše, ktorí na viac než sto rokov prebrali od Egypťanov správu krajiny a prinajmenšom v niektorých lokalitách sa stali vládnucou dynastiou. Dodnes pritom naisto nevieme, kým títo tajomní Hyksósi boli, ani odkiaľ presne do Egypta prišli.

Vynechaná sezóna

Tell el-Retábí leží v nílskom údolí Wádí Tumilát, kdesi medzi dnešnými mestami Zagazig a Ismailía. Pred tisícročiami oblasťou prechádzali významné zásobovacie a obchodné trasy, v okolí sa nachádzali zdroje nerastných surovín, no predovšetkým voda. Možno dokonca riečne rameno či kanál, ktorý spájal deltu Nílu s Červeným morom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď v Egypte boli úrodnejšie oblasti, práve tu sa usádzali pred tritisícpäťsto rokmi noví imigranti. Používali nielen kamenné nástroje a rôzne čepieľky, no vedci narazili aj na hroty šípov, drobné ihlice či rybárske háčiky. A na dielňu, ktorá zrejme slúžila na prácu s kovmi, keďže v okolí sa nachádzali vykurovacie či chladiace jamy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3H87 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu