SME

Chcete múdre hodinky s Androidom? Zatiaľ nás nepresvedčili (test)

Vyrobili ich v LG a majú nový systém Android Wear. Naplno ich využijete len ak Googlu o sebe prezradíte všetko.

(Zdroj: LG)

LG G Watch

Páči sa nám:

pekný dizajn, displej s vysokým rozlíšením

Nepáči sa nám:

problémy s konektormi, chýba obsah, dostupnosť

Cena:

199 eur

Hodnotenie:

7,0

Vyberiete ruku z vrecka a na hodinkách sa vám ukáže presne to, čo potrebujete. Ak cestujete do práce uvidíte cestou aktuálny stav na cestách, na letisku zas presný čas odletu a bránu, kam sa máte dostaviť.

Má to byť úplne nový pohľad na inteligentné zariadenia pod kontrolou Googlu. Nový systém Android Wear je od základu iný ako doterajšie pokusy firiem Sony a Samsung. Na náš vkus pracuje až príliš samostatne.

Rozmýšľa za vás

Doterajšie pokusy o vytvorenie chytrých hodiniek boli navlas rovnaké. Jednoduchý systém vám umožnil upraviť si ich vzhľad podľa seba a vy ste vybrali, aké informácie sa budú zobrazovať na displeji.

Android Wear na vás nechá len minimum rozhodnutí. Môžete si nastaviť vzhľad hodiniek, čo je na začiatok všetko. Na obrazovke zobrazí len tie informácie, ktoré uzná za vhodné. Dáta čerpá z funkcie Google Now, ktorá je naviazaná na Gmail účet a všetky priradené služby, napríklad na kalendáre.

Ráno na hodinkách uvidíte predpokladaný čas cesty do práce, cez deň vás včas upozornia na pracovné schôdzky či zmenu počasia. Pol hodinu pred koncom pracovnej doby budete vedieť o každej dopravnej zápche na ceste domov.

Ak ste na Slovensku, tak to sú zhruba všetky informácie, ktorými vás hodinky budú zásobovať. Okrem nich sa samozrejme hneď dozviete, keď vám niekto napíše e-mail, správu, SMS, hodinky budú vibrovať aj počas prichádzajúceho hovoru.

Časť správy vám ukážu hodinky, pre zobrazenie celého textu sa vytiahnutiu svojho smartfónu z vrecka nevyhnete.

lggwatch2.jpg

Čo nevyužijete každý deň

Najväčšie prekvapenie hodiniek sa skrýva v navigácii. Nenájdete tu žiadne zobrazenie malej mapky, na ktorú by ste v tej rýchlosti ani len nestihli zaostriť. V telefóne si spustíte aplikáciu máp, zvolíte cieľovú adresu a spustíte navigáciu.

Na displeji hodiniek sa následne zobrazí nasledujúci krok, takže budete vidieť, že za 300 metrov máte odbočiť doľava. Znázornené to je veľkým obrázkom a okrem vzdialenosti tu nenájdete nič, čo by vás mohlo rozptyľovať.

A keďže zvukové pokyny idú aj naďalej zo smartfónu, môžete hodinkami pokojne nahradiť navigáciu v aute. Informácie sú dostatočne presné na to, aby vás do cieľa dobre naviedli aj na Slovensku.

Horšie je situácia s hlasovým ovládaním, ktoré je vlastne centrom celého systému Android Wear. Hodinky slovenčine zatiaľ dobre nerozumejú a ak by ste ich chceli využiť naplno, budete si musieť natrénovať anglickú výslovnosť.

Ovládanie dotykom je jednoduché, informácie sú zobrazené v jednotlivých kartách, ktoré posúvate prstom vo vertikálnom smere. Pohybom doľava zobrazíte ďalšie možnosti, pohybom doprava kartu zrušíte.

lggwatch-apps.jpg

Za hranicami dávajú zmysel

Parametre
  • 1,2 GHz Snapdragon 400
  • 512 MB pamäť
  • 4 GB úložný priestor
  • 1,65” IPS displej
  • Bluetooth 4.0
  • 37,9x46,5x9,9 mm
  • Batéria 400 mAh
  • Android Wear

Hodinky so systémom Android Wear na Slovensku zatiaľ zoženiete pomerne ťažko. Výrobcovia ich kvôli obmedzeniam zo strany Googlu oficiálne nedovážajú a zmení sa to až vtedy, keď budú na 100 percent rozumieť našej reči.

Za hranicami sú obľúbené natoľko, až je problém ich kúpiť. Moto 360 sa už pár dní po uvedení nedali kúpiť nikde, problém bol aj s dostupnosťou testovaných hodiniek od LG.

Možnosti využitia hodiniek s Android Wear stúpajú s tým, ako sa približujete k Amerike. Už v Nemecku má Google Now k dispozícii výrazne viac informácií a napríklad Vám pripomenie, v ktorom hoteli sa máte po prílete prihlásiť.

Hodinky nám uľahčili aj cestovanie lietadlom. Elektronická letenka v mailovej schránke stačí na to, aby Google vedel o vašej ceste všetko. Upozorní vás na to, kedy už treba ísť na letisko, ku ktorej bráne sa máte dostaviť, či aké dlhé je meškanie.

Dizajn je vecou vkusu

LG G Watch nie sú hodinky s výrazným dizajnom. Kúpiť si ich môžete v dvoch farebných prevedeniach - čiernej a čierno-zlatej s bielym remienkom.

Majú klasický obdĺžnikový tvar, sú vysoké necelý centimeter a ich displej má uhlopriečku 1,65 palca. Spĺňajú štandard IP67, takže sa nemusíte báť používať ich v prašnom a vlhkom prostredí. V našom teste bez problémov prežili aj sprchovanie.

Kapacita batérie je 400 mAh, čo stačí na maximálne dva dni bežného používania. Ak vám denne chodí viacero správ a často prijímate hovory, budete musieť nabíjať každý deň.

Mimochodom nenájdete tu žiadne tlačidlo, a zbytočne by ste hľadali aj micro USB konektor. Nabíjacia kolíska je dobrá len dovtedy, kým sa nepokazí, alebo kým nezačnú korodovať konektory. Univerzálna neexistuje, pomôže vám len servisné stredisko.

lggwatch3.jpg

Je to drahý doplnok

Vieme si predstaviť život bez hodiniek so systémom Android Wear? Určite áno, keďže aj v očiach Googlu je to stále len doplnok ku smartfónu či tabletu, ktorý samostatne funguje len z malej časti.

Navyše Android Wear je len vo svojich začiatkoch. Možno predpokladať, že bude rásť rovnako ako materský systém pre mobily, ktorý za niekoľko rokov prešiel obrovským vývojom.

Ak máte naozaj zbytočných 200 eur, pokojne si ich kúpte. Vyzerajú pekne, upozornia vás na všetky dôležité udalosti a v konečnom dôsledku už nebudete tak často brať smartfón do ruky. Zvyšok záujemcov nič nestratí aj počká na druhú, alebo aj tretiu generáciu.

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie na smart hodinky LG G Watch.

Nainštalujte si

Wear Mini Launcher

Nahrádza zdĺhavý proces spustenia aplikácií a prístupu k nastaveniam. Po inštalácii len jednoducho potiahnete prstom z ľavého horného rohu displeja a zobrazí sa vám zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií a hier. Druhé potiahnutie zobrazí základné nastavenia bezdrôtových technológií, displeja a ukáže vám stav batérie hodiniek a pripojeného smartfónu.

Aplikáciu si stiahnite tu

Pear

Jednoduchá aplikácia, ktorá vás vibráciou upozorní vždy, keď sa vzdialite od smartfónu a stratíte s ním Bluetooth spojenie. Užitočné hlavne pre zábudlivcov, ktorí odchádzajú z domu často bez telefónu. Druhou funkciou je pomoc pri hľadaní strateného smartfónu, ktorý je stále v dosahu cez Bluetooth. Hodinky sa s ním spoja a spustia na ňom vyzváňanie.

Aplikáciu si stiahnite tu

Flopsy Droid

Jednoduchá hra na skrátenie dlhej chvíle. Ak poznáte hru Flappy Bird, tak vám princíp vysvetlovať nemusíme. Jednoduché ťukanie na displej hodiniek dokáže zabaviť, no maximálne na pár minút. Navyše po chvíli vás môže kvôli neprirodzenému natočeniu bolieť ruka. Celkovo sú hry na chytré hodinky ťažko ovládateľné a nemôžete tu čakať nič zložité.

Hru si stiahnite tu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu