SME

Rusko priznalo smrť vo vesmíre, gekóny neprežili misiu

V polovici júla odštartovali na kozmickú misiu. Neprežil ju ani jeden z piatich plazov.

(Zdroj: Roscosmos)

MOSKVA, BRATISLAVA. Problémy tu misiu sprevádzali už od začiatku. Keď dňa 19. júla odštartovala do kozmu ruská vesmírna družica Foton-M4, mala preskúmať podmienky v stave so zníženou gravitáciou.

Prečítajte si tiež:Človeka do vesmíru dostali zvieratá, prečítajte si ich príbehČítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na palube viezla päticu experimentálnych gekónov, štyri samičky a samca, drozofily, ale aj huby či semienka. Vedci chceli skúmať sexuálnu reprodukciu vo vesmíre i vplyv kozmického žiarenia na náklad lode.

V pondelok pristál návratový modul v Orenburskej oblasti na juhozápade Ruska. Ukázalo sa, že vesmírnu cestu neprežil ani jeden gekón - zvieratá pravdepodobne zamrzli po zlyhaní vyhrievacieho systému. Drobné mušky cestu prežili a rozmnožovali sa.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžeme s istotou povedať, že umreli najmenej týždeň pred pristátím," povedal podľa BBC zdroj z prostredia ruského Inštitútu na výskum medicínskych a biologických otázok. „Ich telá totiž boli čiastočne mumifikované."

Celá vesmírna misia mala ťažkosti už krátko po štarte. Inžinieri stratili so satelitom kontakt a vedci sa obávali, že systém na podporu života môže zlyhať. Po pár dňoch však operátori s loďou nadviazali kontakt a misia pokračovala podľa plánu. No v nejakom, dosiaľ neznámom okamihu pokusné zvieratá zomreli.

Rusi teraz plánujú vytvoriť odbornú komisiu, ktorá celé zlyhanie preskúma. Mala by definitívne určiť príčinu smrti experimentálnych plazov.

Program ruských a sovietskych družíc Foton odštartoval ešte v polovici 80. rokov. Misia Foton-M4 bola šestnástym štartom programu, na ktorom začali Rusi spolupracovať aj s Európskou vesmírnou agentúrou.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu