SME

Afrika nezvláda ebolu, svet hlási pohotovosť

Ochranné opatrenia musia prijať aj krajiny mimo ohrozenia vrátane Slovenska.

Na viacerých letiskách vo svete, vrátane toho v nigérijskom Lagose, začali prísnejšie kontrolovať teplotu cestujúcich z obavy pred šírením eboly.Na viacerých letiskách vo svete, vrátane toho v nigérijskom Lagose, začali prísnejšie kontrolovať teplotu cestujúcich z obavy pred šírením eboly. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Epidémia eboly v Afrike narástla tak, že ju domáce krajiny už samotné nedokážu zastaviť.

Pomôcť musí medzinárodné spoločenstvo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok vyhlásila pre epidémiu stav medzinárodnej pohotovosti. Oznámenie prišlo po dvojdňovej konferencii lekárov vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodná pohotovosť je prvý z oficiálnych krokov, ktorý môže WHO ako inštitúcia v boji s chorobou podniknúť. Zaväzuje ním všetky členské krajiny konať.

Obchod nezastavili

„Postihnuté krajiny nemajú schopnosť epidémiu takéhoto rozsahu zvládnuť vlastnými silami,“ povedala šéfka WHO Margaret Chanová na tlačovej konferencii v Ženeve.

SkryťVypnúť reklamu

WHO vydala sériu odporúčaní pre krajiny s rôznym stupňom ohrozenia. Neobmedzila však medzinárodný obchod ani možnosť cestovať.

„Máme tri úrovne krajín. Krajiny postihnuté, krajiny potenciálne ohrozené a krajiny, ktorým nehrozí žiadne nebezpečenstvo, do tejto skupiny patrí aj Slovensko,“ povedala riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková.

Hlavy štátov krajín s nákazou by podľa organizácie mali vyhlásiť stav národnej pohotovosti a okrem iného zaviesť kontroly pri výstupe z krajiny.

Ohrozené krajiny by mali akúkoľvek skupinu nevysvetlených úmrtí považovať za zdravotnícku pohotovosť.

Krajiny mimo priameho ohrozenia by mali pripraviť laboratóriá schopné diagnostikovať chorobu a pripraviť zdravotný personál na zvládnutie prípadov eboly.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Afrika si sama neporadí

„Ľudia umierajú, pretože reakcie sú príliš pomalé,“ napísala organizácia vo vyhlásení. Epidémia v západnej Afrike si od februára vyžiadala najmenej 932 životov. Ochorenie potvrdili alebo naň existuje podozrenie u 1711 osôb.

Najviac prípadov eboly doposiaľ zaznamenali v Guinei, kde epidémia vypukla. Ďalšími krajinami s rozsiahlym výskytom sú Libéria a Sierra Leone. Šírenie nebezpečného vírusu hlásia aj v Nigérii. Podozrenie ohlásili aj v Benine.

Podľa zdravotníckeho experta Jeremyho Farrara predstavuje epidémia eboly veľmi vážne zdravotné riziko pre západnú Afriku. „Stále to však nevyzerá, že by sa mala nákaza zvrtnúť na globálnu pandémiu,“ citovalo ho BBC.

ebola_res_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu