SME

Osem mýtov o tom, že Američania neboli na Mesiaci. A ich vyvrátenie

Pohybujúca sa vlajka, rôzne tiene, žiaden kráter i stopy po tryskách. Pozrite si, prečo sa všetky tieto konšpiračné teórie mýlia.

(Zdroj: NASA)
1.Prečo sa vlajka hýbe

Na Mesiaci nie je žiaden vietor. Ako je možné, že americká vlajka sa na slávnych záberoch vlní?

Nuž, jej pohyb nespôsobil vietor, ale obyčajní ľudia. Keď sa astronauti misie Apollo snažili zaraziť do mesačnej pôdy vlajku, spôsobili jej pohyb. Ďalším dôvodom je, že ľahký, flexibilný hliník, z ktorého bola zhotovená kostra, zostal vibrovať. Navyše, astronauti nechtiac poprehýbali horizontálnu tyčku, čo spôsobilo nepravidelnosti na vlajke. A samotné zábery napríklad počas misie Apollo 11 vznikli len tesne potom, ako vlajku astronaut umiestnil – a všetky vyššie spomínané efekty zachytila kamera.

2.Hviezdy na oblohe

Kde sú všetky tie hviezdy, ktoré predsa z povrchu Mesiaca musia byť vidieť?

Hviezdy na mesačných snímkach sa jednoducho nemôžu ukázať. Skúste si niekedy vyjsť počas noci von a nafotiť hviezdy. Aj počas jasnej oblohy budete potrebovať relatívne dlhé expozičné časy.

„Oni však snímali zábery na 1/150 až 1/250 sekundy," vysvetľuje pre National Geographic astronóm Phil Plait. Zároveň platí, že mesačný povrch dobre odráža slnečné svetlo - obzvlášť počas lunárneho rána, keď pristála misia Apollo 11 - a vzniká tak silný svetelný smog, čo samo osebe bráni uvidieť hviezdy.

3.Dobre viditeľné stopy v prachu

Ako je možné, že na mesačnom povrchu tak dobre vidieť stopy astronautov? Veď tam nie je žiadna voda.

Nielenže aktuálny vedecký výskum ukázal, že na niektorých miestach našej prirodzenej družice sa voda naozaj nachádza. No dôležitejšie je, že mesačný prach nepripomína ten vo vašom byte. Pod mikroskopom sa najviac ponáša na pozemský vulkanický popolček, drobné ostré častice, ktoré astronautom spôsobovali počas všetkých misií viaceré problémy. Tento mesačný povrch možno relatívne ľahko stlačiť a svoj nový tvar - aj vďaka už spomínanej neprítomnosti vetra - dobre drží.

4.Žiaden plameň pri štarte

Ako je možné, že pri štarte z Mesiaca za sebou lunárne moduly nezanechávali žiadnu jasnú ohnivú stopu?

Nie všetko, čo vyzerá dobre na plátne hollywoodskych filmov, je v naozajstnom svete užitočné. Rakety v lunárnych moduloch totiž v skutočnosti poháňala zmes hydrazínu a diméru oxidu dusičitého. Táto zmes podľa Daily Telegraph horí bez viditeľného plameňa.

5.Kráter po pristátí

Keď lunárny modul Orol pristával, musel predsa na povrchu Mesiaca zanechať kráter. Kde je?

Dosadajúce kozmické zariadenie po sebe žiaden kráter zanechať nemuselo. Miesto pristátia totiž tvorila pevná skala, iba s relatívne tenkou vrstvou mesačného prachu. A brzdiace motory sa zapli len tesne pred samotným pristátím, takže nebežali dosť dlho na to, aby vytvorili kráter alebo aby odviali väčšinu mesačného prachu.

„Vedecko-fantastické filmy ukazujú obrovský chochol ohňa pri zostupujúcej vesmírnej lodi," komentuje to pre popularizačný magazín historik vesmírnych letov Roger Launius. „Ale takto to na Mesiaci nefungovalo. A nebude ani nikdy v budúcnosti."

6.Van Allenove pásy

Okolo našej planéty sú takzvané Van Allenove radiačné pásy. Keby cez ne astronauti naozaj prešli, radiácia by ľudí zabila.

Nezabila. Pri misiách Apollo dokonca možno túto dávku prirovnať zhruba k röntgenu hrudníka. Astronauti prechádzali počas celej svojej misie touto oblasťou menej ako štyri hodiny a chránila ich samotná vesmírna loď. Dávka žiarenia tak bola relatívne nízka.

7.Chýbajúci fotoaparát

Kto Buzza Aldrina na Mesiaci odfotil? V odraze jeho helmy nevidieť, že by mal pri očiach Neil Armstrong priložený nejaký fotoaparát.

Naozaj, Armstrong si žiaden fotoaparát k priezoru neprikladal. Zariadenie totiž bolo pripevnené k jeho hrudníku. Pri lepšom pohľade na snímky túto krabičku na hrudi jasne vidieť.

8.Zvláštne tiene

Ako je možné, že na mesačných snímkach idú tiene rôznymi smermi? Dokonca je astronaut osvetlený aj vtedy, keď by sa mal v takomto tieni nachádzať.

Väčšina misií Apollo dosadala na nerovný mesačný povrch počas lunárneho rána či večera. Slnko tak bolo relatívne nízko nad horizontom, čo samo osebe spôsobuje zaujímavé vizuálne fenomény. Navyše, mesačný povrch extrémne dobre odráža svetlo, svetlo sa odrážalo aj od Zeme, rovnako ako od kombinézy astronautov či samotného lunárneho modulu.

Výsledkom je, že tieň môže mať rôzne smery a osvetlené sú aj objekty, ktoré by nemali byť na prvý pohľad jasné. Dobrým príkladom je podľa Space.com fotenie na hrboľatej snehovej pláni počas jasného splnu, keď je ešte mesiac nízko. Tiene budú mať rôzne dĺžky.

Hlavné zdroje: National Geographic, Space.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu