SME

Vyskúšali sme ultra HD televízor za dvetisíc eur. Chýba mu iba obsah

Ultravysoké rozlíšenie, pekný dizajn a kamera, ktorá vás neustále sleduje. Plný potenciál Panasonicu využijete až s príchodom adekvátneho vysielania.

(Zdroj: Panasonic)

Panasonic TX-50AX800E

Páči sa nám:

vynikajúci obraz, množstvo funkcií

Nepáči sa nám:

spotreba, cena

Cena:

1999 eur

Hodnotenie:

9,0

Produkt na test poskytla spoločnosť Panasonic.

Je to už skoro 25 rokov, čo sa v Európe po prvýkrát vysielal priamy prenos vo vysokom rozlíšení. Písal sa rok 1990 a boli to majstrovstvá sveta, ktoré si mohli diváci vychutnať v niekoľkých talianskych a španielskych kinách.

Dnes je situácia podobná a po desiatich rokoch od začiatku vysielania HD televíznych kanálov sa začína rozširovať UHD (4K) rozlíšenie, ktoré si vychutnáte zatiaľ len v obmedzenej forme.

Prečo potrebujeme vyššie rozlíšenie

Full HD rozlíšenie sa v bežných domácnostiach začalo rozširovať s televízormi o uhlopriečke 37 až 42 palcov. Bol to na vtedajšiu dobu obrovský obraz, na ktorom sme aj tak väčšinou pozerali len analógové vysielanie, prípadne klasické DVD filmy.

Nástup digitálnej televízie a Blu-ray formátu to zmenil a spolu s tým začali klesať ceny väčších obrazoviek. Dnes máme doma obrovské televízory s uhlopriečkou väčšou ako 50 palcov, na ktoré sa nezriedka pozeráme z blízkosti menšej ako tri metre.

To je kombinácia, pri ktorej začína byť obraz s rozlíšením 1920x1080 bodov nedostatočný. UHD rozlíšenie má dvojnásobný počet bodov na šírku a na výšku, čo v bežnej reči znamená výrazne jemnejší obraz.

rozlisenie.png

Zdali sa vám dva milióny bodov pri Full HD rozlíšenie dostačujúce? 4K vás presvedčí o opaku s ôsmimi miliónmi bodov.

Už aj menšie uhlopriečky

Televízory s ultravysokým rozlíšením (UHD TV) sú prémiový produkt, zameraný na náročnejšieho zákazníka. Tomu zodpovedá vybavenie televízorov aj ich uhlopriečka.

Prvú generáciu UHD televízorov dnes nahrádzajú nové modely, pri ktorých sa výrobcovia snažia osloviť aj zákazníka s menším rozpočtom. Kúpiť si tak môžete aj 40-palcové modely od známych výrobcov, prípadne veľké, 50-palcové od tých menej známych.

Tu už cena začína na príjemnej hranici 1000 eur, no výbavou a kvalitou obrazu si tu oproti bežným LED televízorom veľmi nepolepšíte. Na skutočne dobrý UHD televízor s väčšou uhlopriečkou si preto pripravte aspoň dve tisícky.

Za svoje peniaze dostanete vynikajúci obraz, množstvo doplnkových funkcií, pekný dizajn a perfektne zvládnuté prepočítavanie bežného a Full HD obrazu do ultravysokého rozlíšenia.

Panasonic séria AX800

Najlacnejšia 50 palcová verzia stojí 1999 eur, za ďalších osem palcov si priplatíte 800 eur navyše a za 65 palcov zaplatíte rovné štyri tisícky. Funkčne sú zhodné a okrem veľkosti obrazovky sa líšia už len v hmotnosti a spotrebe.

Tá nie je v porovnaní s bežnými televízormi vôbec nízka a kým tie najlepšie dosahujú energetickú triedu A++, tak pri UHD to je trieda B. Nami testovaný model má papierovo udávanú spotrebu 138 wattov, no v reálnej prevádzke to je aj o 20 wattov menej.

Najväčšia 65 palcová verzia spotrebuje vyše 200 wattov, čo už môže mať vplyv na vaše ročné vyúčtovanie od dodávateľa elektriky. Potešilo nás, že vo vypnutom stave spotreba nedosiahne ani jeden watt.

panasonic-1.jpg

Obraz je vynikajúci

Parametre
  • Uhlopriečka 50” (126 cm)
  • Panel 4K Ultra HD LED
  • Rozlíšenie 3840x2160
  • Frekvencia 2000 Hz
  • Aktívne 3D
  • DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C
  • Duálny tuner
  • 3x HDMI, 1x 4K HDMI
  • 3x USB, LAN, 2x CI, SD
  • DLNA, Bluetooth
  • Spotreba 138 W
  • Hmotnosť 34 kg

Ak sa dokážete prepracovať k filmom v UHD rozlíšení, čaká vás dokonalý zážitok. Pri správnej vzdialenosti od obrazovky si ihneď všimnete väčšie množstvo zobrazených bodov.

Nie je to tak výrazný rozdiel ako pri prechode zo štandardného na Full HD rozlíšenie, no prínos je neprehliadnuteľný.

Na televízore dobre vyzerá aj obraz z HD alebo Full HD zdroja. Elektronika obraz prepočíta do vyššieho rozlíšenia bez chýb a zvýšenie ostrosti obrazu je viditeľné. Pri vysielaní v štandardnom rozlíšení ale zázraky nečakajte, to nezlepší ani televízor s cenovkou dvakrát vyššou.

Obrazový procesor upravuje plynulosť pohybu viacerými krokmi. Čo si všimnete, je lokálna úprava podsvietenia rozdelená na viacero segmentov. To znamená, že televízor dokáže regulovať podsvietenie nielen pre celú obrazovku, ale aj pre jej jednotlivé časti.

Najlepšie to vidieť pri večernom sledovaní Blu-ray filmov s klasickým čiernym pásom v hornej a spodnej časti obrazovky. Klasický LCD televízor tu nedokáže zobraziť úplne čiernu farbu, no v tomto prípade sú pásy skutočne čierne - bez rušivého podsvietenia.

dimming.jpg

Lokálne stmavenie má význam hlavne pri tmavých a kontrastných scénach.

Desiatky nastavení a THX k tomu

Aj keď si obraz môžete upraviť podľa svojich predstáv, nie je to vôbec potrebné. Tých niekoľko prednastavených režimov je pre väčšinu divákov dostačujúcich a nájdete tu dokonca aj dva THX režimy, ktoré majú zabezpečiť čo najreálnejší zážitok pri sledovaní filmov.

Pre prvotné nastavenie si rezervujte približne desať minút. Ak sa rozhodnete upraviť obraz, tak to bude na polhodinu. Dôležité je pripojenie na internet - či už káblovo, alebo bezdrôtovo cez Wi-Fi.

Získate tak prístup k novým aktualizáciám a aplikáciám z obchodu. Registrácia je s diaľkovým ovládaním zdĺhavá, absolvovať ju musíte našťastie len raz. Ponuka hier a aplikácií je bohatá, no reálne využitie nájdete len pre niekoľko z nich.

Reakcie televízora vás na zadok neposadia, je to stále len priemerne rýchly Smart TV systém s niekoľkými zaujímavými funkciami. Vďaka integrovanej kamere si napríklad môžete nastaviť hlavnú obrazovku pre každého člena rodiny.

Televízor automaticky rozpozná vašu tvár a zobrazí vám informácie, ktoré chcete vidieť. Sledovať vás môže aj keď je vypnutý a keď sa k nemu priblížite, zobrazí vám informácie o čase a aktuálnom počasí. Zaujímavá funkcia, ktorá sa samozrejme dá aj vypnúť.

kamera.jpg

Kameru môžete použiť aj pre videohovory cez Skype.

Zatiaľ nie je pre každého

Kúpiť či nekúpiť televízor s ultravysokým rozlíšením? Ak sú vaše možnosti obmedzené len na klasické HD televízne vysielanie, tak je kúpa otázna. Spracovanie televízneho signálu vo vysokom rozlíšení je ale veľmi dobré a v niektorých prípadoch tak môžete vidieť rozdiel.

K filmom v UHD rozlíšení sa zatiaľ len tak jednoducho nedostanete. Netflix sa k nám nechystá a Panasonic vám ponúkne prístup len k pár desiatkam krátkych dokumentov cez vlastnú aplikáciu. Uvidíme, či sa Antiku podarí dodržať sľuby a spustí 4K kanál.

Ak to nakoniec vyjde a nasledovať ho budú aj ďalší operátori, môže sa stať kúpa UHD televízora rozumnou investíciou nielen do budúcnosti.

Zatiaľ sme v situácii, keď modernú technológiu jednoducho nemôžete využiť na plno kvôli absencii adekvátneho obsahu.

Ďalšie odborné recenzie na Ultra HD televízor Panasonic Viera TX-50AX800E nájdete na Recenzie.SME.sk

Ako sa dostanete k UHD (4K) obsahu?

V prípade televízoru Panasonic to je nainštalovanie aplikácie. Výrobca cez ňu ponúka niekoľko desiatok krátkych klipov, ktoré sa opozerajú veľmi rýchlo. Obsah by mal byť pravidelne dopĺňaný, no klasické filmy alebo seriály tu nenájdete.

Kým váš operátor neponúkne vysielanie v UHD rozlíšení, bude vašim vstupom do sveta vysokého rozlíšenia jeden USB 3.0 konektor a jeden HDMI 2.0 vstup, ktorý zvládne 4K rozlíšenie pri frekvencii 60 snímok za sekundu.

Televízor navyše podporuje moderný kodek HEVC. To znamená, že vám stačí k televízoru pripojiť USB 3.0 disk a môžete začať pozerať v maximálnej kvalite.

V obchodoch môžete naraziť na Blu-ray filmy s označením “Mastered in 4K”, no nenechajte sa oklamať. Rozlíšenie je len klasické Full HD s tým rozdielom, že film je upravený pre následné prepočítavanie do ultravysokého rozlíšenia. Potrebovať ale budete Blu-ray prehrávač, ktorý to celé zvládne.

Kým prídu na trh nové filmy a Blu-ray prehrávače, môže svet ultravysokého rozlíšenia ovládnuť streamovanie obsahu z internetu. Nová generácia televízorov je na to pripravená a napríklad testovaný Panasonic má šesťjadrový procesor a podporu HEVC kodeku.

Navyše, Blu-ray diskom už prestáva veriť aj ich najväčší podporovateľ, firma Sony, a keď k nám konečne zavíta Netflix alebo sa spamätajú naše lokálne služby, bude budúcnosť hneď jasnejšia.

Zaplatíte 20 eur za jeden 4K film na Blu-ray alebo polovicu za mesačný prístup k obrovskému videoarchívu v HD a ultravysokom rozlíšení? Nad odpoveďou nemusí väčšina divákov dlho premýšlať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu