Tento text sme publikovali na 1. apríla :)
BRATISLAVA. Na webe sa objavila správa, ktorej presnosť nebolo možné overiť. Časť návštevníkov stránky dokonca tvrdí, že článok, ktorý na webe čítali, nemusel byť nevyhnutne pravdivý.
Správa na portáli kaviarnevstiavnici.sk tvrdila, že kaviareň a cukráreň Ľubka na Farskej ulici ponúka najlepšie tvarohové koláče v meste.
Mnoho obyvateľov Banskej Štiavnice však tvrdí, že aj iné kaviarne v meste ponúkajú výborné pečivo. „Ja mám rád tie, ktoré robí manželka, ale na webe to jasne písali, že najlepšie sú Ľubky. Skúsil som ich a boli fajn, ale neviem najlepšie. Som zmätený,“ povedal Peter z Štiavnice.
Odborník na internet Šamil Nasajev pre SME potvrdil, že na internete sa môžu objaviť aj nepravdivé správy.
„Môže sa to stať. Nevieme povedať, aký bežný tento jav je, ale raz za čas sa nepravdivá informácia na internete naozaj objaví,“ hovorí IT expert.
Pripustil aj možnosť, že správa sa bude šíriť ďalej, napríklad cez e-mail a sociálne siete. Hrozí dokonca, že zasiahne špecializované kávičkárske skupiny na Facebooku a hipsterské blogy.
Článok, ktorý vychvaľoval jemný tvaroh a kyslastú malinovú polevu koláčov, zverejnili v piatok popoludní. Takmer okamžite sa pod príspevkom rozprúdila kultivovaná diskusia, v ktorej milovníci koláčov a Štiavničania navzájom rešpektovali svoje názory a chválili rôznorodé náboženstvá a etniká. Na konečnej pravdivosti výrokov v článku sa však nezhodli.
„Je to zvláštny pocit, čítať na webe článok a nebyť si úplne istý, že je pravdivý,“ hovorí Peter.
Autor: Duben Taraj