PETERSBURG, BRATISLAVA. Vedcom sa podarilo vyvinúť nový typ ekologickej batérie, ktorá spotrebúva cukor na výrobu elektriny. Jej výkon a kapacita postačia na napájanie smartfónu v priebehu 10-dennej prevádzky.
Technológia, ktorá vychádza z výskumu Virginia Polytechnic Institute a State University by mohla okrem predĺženia výdrže pomôcť aj k zníženiu hmotnosti a hrúbky mobilov. Nový typ batérie je lepší ako ako súčasne používané Li-Ion akumulátory.
Batéria spracúva cukor na energiu prostredníctvom metabolických procesov. Pri nich využíva niekoľko enzýmov, ktoré rozkladajú cukor na vodu a oxid uhličitý. Pri tomto procese sa uvoľňujú elektróny, ktoré zaisťujú napájanie pripojenej elektroniky.
Biobatéria neobsahuje žiadne toxické súčasti a je plne obnoviteľná. Využíva organické zlúčeniny namiesto škodlivých chemikálií a kovov, ktoré pri tradičných akumulátoroch zaťažujú životné prostredie.
Výhodou nového prístupu k energetike je, že suroviny potrebné na výrobu batérie sú dostupné a možno ich vyrábať bez veľkých investícií. Spotrebitelia si budú musieť zvyknúť iba na to, že namiesto nabíjania mobilu budú meniť jeho batériu za novú.
Výroba elektriny prebieha v šiestich cykloch, počas ktorých sa zásobný materiál úplne spotrebuje. Pre uvoľnenie elektrónov je dôležitý jediný enzým, desiatka ďalších riadi proces prebiehajúcej premeny.
Napísali v novinách Hindustan Times.